Marta Bastianelli vyhrála Women's Gent-Wevelgem ze sprintu s menším počtem skupin

Obsah:

Italka těžila ze silného vedení, které vedlo k vítězství na Women's Gent-Wevelgem

Marta Bastianelli vyhrála ženský Gent-Wevelgem po silném vedení od týmové kolegyně Chloe Hosking. Jolien D'Hoore (Mitchelton-Scott) vypadala, že je ve vítězné pozici a vedla sprint, ale příliš dlouho ve větru ji vidělo slábnout.

D'Hoore se držel na druhém místě a Lisa Klein (Canyon-SRAM) překročila čáru jako třetí a dokončila pódium.

Většinu práce ve vedoucí skupině odvedl tým Sunweb, ale nezvládli žádný ze svých útoků a odešli s prázdnou.

Toto je pátý závod 2018 Women's WorldTour a dává pátou jinou vítězku.

Gent-Wevelgem: Jak se stal dlážděný závod

Ženský Gent-Wevelgem, který ve skutečnosti začal v Ieperu, se jel na trati 142,6 km a měl šest klíčových stoupání: každé dvakrát nahoru na Baneberg, Kemmelberg a Monteberg.

Během úvodních kilometrů mnoho jezdců zkoušelo štěstí, ale ať už se malým skupinám podařilo získat jakoukoli mezeru, peloton brzy zareagoval, aby dal věci dohromady.

Mezi jezdci a cílem zbývalo 100 km, Thalita de Jong byla pryč sama s náskokem 29 sekund a na maximum zhasla na 40 sekund, než to začalo znovu klesat.

Nizozemka byla zpět v pelotonu asi o 5 km později.

Stoupání Banebergu rozdělilo peloton, protože silnější jezdci vyvíjeli tlak na špičku skupiny. Další stoupání, Kemmelberg, také vidělo malé trhliny ve skupině a jezdci byli seřazeni do stoupání a dolů do sjezdu.

Slavné Plugstreets – štěrkové sektory, které se táhnou poblíž válečných památníků této oblasti – měly na peloton větší dopad než předtím dlážděná stoupání.

Na konci třetí šotolinové cesty byla mezi vedoucím pelotonem a pronásledujícím pelotonem mezera 28 sekund, ale při stíhací jízdě se mezera poměrně snadno uzavřela.

Někteří jezdci se pokusili dostat pryč přes Baneberg ve druhém stoupání, ale nedokázali setřást honičku.

Byla to pozdější stoupání, která si u některých jezdců vybrala svou daň, a když peloton stoupal přes Kemmelberg a do konce zbývalo 39 km, byly mezery mnohem znatelnější, protože se peloton rozděloval.

Po určitém tempu většími týmy jako Boels-Dolmans, Team Sunweb a Mitchelton-Scott nastal klid, protože tempo se zmírnilo, když jezdci využili příležitosti k jídlu a pití.

Když jezdci dorazili na 27 km od konce, Rozanne Slik (FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope) jela sólo a brzy měla 27 sekund na vedoucí skupinu, která obsahovala většinu hlavních kandidátů na tento závod UCI Women's WorldTour.

Slikův náskok se vznášel těsně nad 20 sekundami a zdálo se, že jde spíše o zmírňující cvičení pro tým, než o snahu o její vlastní slávu na dlouhé vzdálenosti.

Peloton byl přinucen do ešalonů, protože tým Sunweb vyvíjel tlak. Vítr viděl, jak se Slik chytil a tempo v přední skupině se zvýšilo.

Tato přední skupina se skládala z 36 jezdců a zdálo se, že jejich náskok před těmi za rozdělením se s odpočítáváním kilometrů jen zvětšoval.

Chantal Blaak (Boels-Dolmans) byla aktivní v čele skupiny a v konečném sprintu se prakticky vyřadila. Mistryně světa, která mohla vyhrát sama o sobě, vypadala ráda, že může hrát podpůrnou roli v týmu plném vítězů.

S 14 km do cíle byl rozdíl mezi první a druhou skupinou už 40 sekund, takže bylo jasné, že vítěz vzejde z přední skupiny.

Tým Sunweb hrál na maximum a využíval výhody počtu opakovanými útoky vedoucího pelotonu, čímž nutil své soupeře pokrývat tahy.

Jedním z těch, kteří zaútočili, byla Coryn Rivera, sprinterka, která dokázala vyhrát tento závod s útokem typu „všechno nic“a byla vypuštěna, jakmile ji přivedli zpět, takže posledních 6 km jela sama nebo jako součást z druhé skupiny.

Blaak odstartoval se 4,5 km do cíle, ale ostatní byli ohroženi. Další na řadě byla Blaakova týmová kolegyně Christine Majerus, než byla pronásledována a Blaak šel znovu.

Ellen van Dijk (tým Sunweb) použila ke startu cyklopruh, ale nedokázala získat mezeru a omezený peloton zamířil ke sprintu.

Výsledek: Gent-Wevelgem (142,6 km)