Lizzie Deignan vyhrála ženskou Tour de Yorkshire 2017 po prudkém útoku

Kolegyně Brit Dani King nemohla tento krok stíhat, protože Lizzie Deignan vyhrála sólo

Lizzie Deignan (Boels-Dolmans) vyhrála na domácích silnicích v roce 2017 Tour de Yorkshire poté, co zaútočila a do závodu zbývalo 13 km. Byla součástí vedoucí skupiny s týmovou kolegyní Annou van der Breggen a Dani King (Cyclance), ale oba je nechala za sebou a šla pro vítězství v Harrogate.

King se nevzdal, když ji shodili a tvrdě tlačili, aby se držela dál od silné pronásledující skupiny, ale nedokázala se udržet na zaslouženém druhém místě.

Jakmile byl King chycen a předán s 8 km do závodu, Deignan měl stále výhodu 53 sekund.

Náskok se zvýšil na 1 m10s a záběry druhé skupiny ukázaly, že nadšení přivést osamělého vůdce zpět se vytratilo.

Po přestávce v řízení, jakmile všichni rezignovali na vítězství bývalého mistra světa, začali jezdci znovu útočit, když bojovali o druhé a třetí místo.

Nikdo se nemohl uvolnit a v mezeře se udělal malý důlek, který ukazuje sílu, kterou Deignan zepředu vydávala sama.

Coryn Rivera (Sunweb), jedna z favoritů před závodem, se dokázala pronásledovat poté, co byla shozena v jediném kategorizovaném stoupání dne a poté sprintem překonala své spolujezdce a obsadila druhé místo dne.

Ženská Tour de Yorkshire: Jak se to stalo

Ženský závod Tour de Yorkshire 2017 byl od samého začátku útočný a zábavný a odpor k prodloužení závodu na celé tři etapy v příštím roce bude jistě ještě více zpochybněn.

Amy Pieters (Boels-Dolmans) byla obzvláště aktivní s opakovanými útoky z čela pelotonu.

Bylo to zjevně součástí taktického přístupu vedoucích jejího týmu Deignana a van der Breggena.

Nakonec zafungoval jeden z Pietersových útoků, když s sebou vzala devět dalších jezdců a do cíle zbývalo 75 km, protože tempo se zvyšovalo směrem k úpatí jediného kategorizovaného stoupání dne.

Další jezdci, kteří jeli s ní, byli Dani King a Sheyla Gutierrez (Cyclance), Roxanne Knetemann (FDJ), Claudia Lichtenberg (Wiggle-High5), Barbara Guarischi (Canyon-SRAM), Anna Trevisi (Ale Cipollini), Vandenbroucke, Katia Ragusa (BePink) a Juliette Labous (Sunweb).

Tato skupina získala svou výhodu na více než 1m30s, ale peloton vedený Boels-Dolmans snížil ztrátu na minutu, když vedoucí dosáhli stoupání Cote de Lofthouse.

Byli tam dva pronásledující jezdci, kteří se snažili dosáhnout zlomu, ale byli chyceni a předjeti na nižších svazích brutálního stoupání.

Deignan následoval, zatímco van der Breggen položil kladivo a pouze Coryn Rivera (Sunweb) mohla sledovat pohyb, ale před vrcholem byla distancována.

Davy byly na výstupu v plné síle a King se ukázal jako obzvláště oblíbený u místních fanoušků.

Pár Boels-Dolmans ztratil na vedoucích pouhých 15 sekund, když dosáhli vrcholu, přičemž ve srovnání se svými soupeři vystoupili relativně snadno.

Připojili se k tomu, co zbylo z odtržení s 61,4 km do cíle. Britská národní šampionka Hannah Barnes (Canyon-SRAM) za nimi byla v honičce po boku Rivery, asi 33 sekund zpět.

Jakmile se Deignan a van der Breggn dostali ze stoupání, tlačili dál a poslali všechny ostatní jezdce s 53 km do cíle, kromě Kinga, který seděl vzadu na týmové časovce pro dva.

V této fázi byly po celé silnici skupiny s různě velkými mezerami mezi nimi. Druhá skupina měla čas 59 sekund a do cíle zbývalo 48 km, takže umístění na stupních vítězů nebylo pro tři vedoucí ještě zajištěno.

Když se dvojice Boels přiblížila ke značce 40 km do cíle, začala útočit na Kinga, ale ona čelila nebezpečí a zůstala v kontaktu.

Utvořila se rozšířená skupina pronásledování, ale za vedoucím triem už zaostala více než 1 m40.

Ta parta pronásledovatelů začala tvrdě pracovat a mezera se zkrátila na něco málo přes minutu. Mezitím Deignan předem provedl malé vykopávky, aby vyzkoušel Kingovo odhodlání.

Britští jezdci Anna Christian (Drops) a Barnes byli součástí pronásledování, a když do závodu zbývalo 30 km, zdálo se pravděpodobné, že tři vedoucí by mohli být chyceni.

Výhoda nakonec klesla pod minutu, když do cíle zbývalo 25 km, ale lídři nevykazovali žádné známky uvolnění, když se tlačili k cílové čáře v Harrogate.

Zvlněný terén a úzké pruhy byly ve prospěch vůdců spíše než pronásledovatelů a jezdci byli ostřelováni zezadu druhé skupiny na silnici.

King nabral tempo a přispěl k udržení mezery; mezera, která by se brzy cítila dostatečně bezpečná na to, aby mohly začít taktické hry v triu.

Náraz na malý vzestup od Deignana nemohl otřást Kingem, ale dočasně znamenal konec působení van der Breggena ve vedoucí skupině.

Král nechtěl nabrat tempo, tak si Deignan sedla a čekala, až se její týmová kolegyně ozve.

Stejný vzestup zaznamenal také boj některých pronásledujících smeček, ale téměř zůstali pohromadě.

King začal pracovat na přední straně, aby zajistil maximální úsilí od mistryně Evropy, když se hnala zpět.

Deignan konečně dokázal zabijáka přesunout, když do cíle zbývalo asi 13 km, protože van der Breggen šel pozpátku a King nemohl pokračovat.

Ženská Tour de Yorkshire 2017: Výsledky