Proč byl Omloop Het Nieuwsblad 2018 tak ohromující

Obsah:

Existovalo několik jasných důvodů, proč první dlážděná klasika roku nebyla tak vzrušující

Tento víkend pro mnohé zažehl skutečný začátek cyklistické sezóny s Omloop Het Nieuwsblad v sobotu. Tato dlážděná jednodenní klasika obvykle produkuje elektrické závody a staví očekávání na nadcházející Tour of Flanders na hmatatelnou úroveň.

Ačkoliv důmyslný útok Michaela Valgrena (Astana) vedl k působivému samostatnému vítězství, nemohl jsem si pomoci, ale s letošním závodem jsem byl trochu nespokojený.

Omloop pro rok 2018, který se vzpíral trendu posledních let, nepředvedl ohňostroj na tolik oblíbených dlážděných výstupech mezi obvyklými viníky, na které jsme zvyklí.

Níže je malý pohled na to, proč jsme mohli být všichni ohromeni touto obvykle vzrušující rasou.

Pokud to není rozbité, neopravujte to

obraz
obraz

Na papíře by Omloop Het Nieuwsblad, který změnil svou trasu do cíle, aby napodobil trasu Tour of Flanders z roku 2011 a dříve, měl přinést vzrušující závody. Dlážděné lezecké duo Muur van Geraardsbergen a Bosberg obvykle decimuje peloton.

Letos to ale bylo trochu prázdné. Stačí se obrátit na odborníka na statistiky a cyklistického novináře Cilliana Kellyho, který přinesl zajímavá čísla ohledně tohoto víkendového závodu.

Pouze podruhé za dvě desetiletí dokončilo 50 nejlepších v závodě do minuty od vítěze závodu, v tomto případě Valgrena.

Kromě toho se 56 jezdcům podařilo překročit čáru během 15 sekund poté, co muž z Astany porušil trend, kdy jen hrstka dojela do cíle blízko konečného vítěze.

Zdá se, že předchozí finiš nedlážděného Wolvenbrega a Leberga zakončil dlážděným Molenbergem přinesl zajímavější finiš, který znamenal více útoků a odlákal více jezdců od hraní vyčkávací hry.

Nemůžete změnit počasí

obraz
obraz

Sep Vanmarcke (EF-Drapac) se ze všech sil snažil osvětlit závod bouřlivým výstupem na Kappelmuur. Podařilo se mu dát nějaký čas do pronásledující skupiny stopařů včetně obhájce titulu Grega Van Avermaeta (BMC Racing) a trojnásobného mistra světa v cyklokrosu Wouta van Aerta (Verandas Willems-Crelan).

Vanmarcke, ke kterému se připojil čilý Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors), se ze všech sil snažil, aby se před finále něco stalo, ale ostrý protivítr zmařil jakýkoli útok hrstky trčících jezdců.

Po závodě Štybar unikl větru a hrál velkou roli v konzervativní povaze závodu. Van Avermaet, Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Tim Wellens a Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) všichni zkusili sólové útoky, ale bylo vidět, že vítr byl příliš silný na den individuální slávy.

Valgrenovi se nakonec podařilo uniknout sólo, ale to mělo jen méně než 2 km a podařilo se mu udržet náskok před zuřícím pelotonem.

Sobotní Omloop Het Nieuwsblad se ukázal jako dokonalý příklad toho, jak může být závod neutralizován počasím.

Ne Peter, žádná párty

Peter Sagan při prezentaci na 101. závodě Tour of Flanders

Rozhodnutí Petra Sagana (Bora-Hansgrohe) vynechat úvodní víkend dlážděných závodů určitě ovlivnilo, jak vzrušující závod byl.

Trojnásobný mistr světa tuto úvodní klasiku nikdy nevyhrál, ale byl hlavním protagonistou ve dvou předchozích edicích a v letech 2016 a 2017 byl druhý za Van Avermaetem.

Pokud jde o jeho závodní styl, kolem Slováka nevyhnutelně panuje atmosféra, že zaútočí před finále bez ohledu na to, zda je to správné rozhodnutí.

Tento nedostatek trpělivosti dělá každý závod, který Sagan začne, vzrušující, proto je největší superstar jeho cyklistiky. Takže jeho rozhodnutí vynechat Omloop poprvé od roku 2015 znamenalo, že závod postrádal charakter, který obvykle zažehne vzrušení na „skutečném začátku cyklistické sezóny“.

Žádný přímý přenos ze závodu žen

obraz
obraz

Nejsem si jistý, zda je to chyba pořadatelů, Flanders Classics, nebo televizních vysílatelů Sporza a Eurosport.

Jedním z důvodů, proč tato obvykle vzrušující dlážděná klasika nepřinesla, bylo neexistující televizní pokrytí paralelního závodu žen.

Překvapivé vítězství Christiny Siggaardové bylo předáno přihlížejícímu cyklistickému světu pouze závodním rádiem a optimistickým živým tweetováním novinářů na závodě.

Zvláštní zklamání vzhledem k množství televizních médií přítomných k pokrytí mužského závodu.

Toto téma je cyklistickým fanouškům až příliš známé, protože se zdá, že živé přenosy hlavních ženských závodů nedosáhly úrovně, na které je třeba.

Závod žen skončil, zatímco mužský závod byl ještě 50 km od cíle, a tak vzrušujícího závodu se toho moc nestalo.

Určitě by dávalo smysl ukázat kousavý závěr závodu žen, zatímco závod mužů byl ještě tak daleko od svého závěru, ale zjevně ne.