Jsou soutěže o dresy kvůli otřesům?

Obsah:

Soutěž druhého stupně nám odepřela tolik potřebné vzrušení na Tour de France

Přes všechen ten humbuk kolem obrovského zúčtování od „velké čtyřky“byla Tour de France GC 2015 téměř uspána na prvním vrcholu. Chris Froome zaútočil a nechal všechny ostatní bojovat o zbývající místa na stupních vítězů, ale zapomeňme na chvíli na žlutý trikot. Místo toho se soustřeďme na tři další soutěže dresů: puntíkovaný, zelený a bílý.

Zelený dres

Peter Sagan v zeleném dresu

Peter Sagan nyní vyhrál čtyři zelené trikoty na odrazu, což je ohromný výkon, zvláště když vezmeme v úvahu, že ASO změnilo pravidla, aby se ho pokusilo zastavit. To znamená, že je nemožné opomenout skutečnost, že prošel 53 etapami bez jediného vítězství. Andre Greipel vyhrál na letošní Tour čtyři etapy, z nichž jednu jel rychlostí 68 km/h, přesto se tam ani nepodíval.

Je snadné zapomenout, že Erik Zabel vyhrál šest zelených trikotů (1996 – 2001) a ve dvou z těchto vítězství nevyhrál ani jednu etapu. Zabelova síla nespočívala v jeho sprintu, ale v jeho schopnosti lézt a viset s partou. Zabel a Sagan jsou si v tomto ohledu podobní – spíše rouleuři než sprinteři.

Je tedy potřeba další změna pravidla? Asi ne. Letos měli sprinteři pouze jednu etapu, když Tour vyrazila do hor, takže bylo celkem zřejmé, že Sagan bude žádat o dres znovu. Příští rok, pokud bude ještě několik rovinatých sprintových etap, můžeme vidět Greipela, jak Sagana zahanbí – i když se včera ostudil docela dobře…

Puntíkovaný dres

Nairo Quintana útočí na Chrise Frooma ve stoupání na Pra Loup

Kromě trochu vzrušení, když si Daniel Teklehaimanot brzy vzal puntíkatý dres, se zdálo, že se soutěž vrchařů nikdy pořádně nerozjela. Bylo to trochu zklamání a občas se soutěž nedala odlišit od hlavní bitvy GC, což bylo zvýrazněno skutečností, že ji vyhrál Chris Froome v procesu získání žlutého trikotu.

Potřebuje to tedy změnu? Možná. Letošní Tour byla obzvlášť hornatá a bez dlouhého zkoušení času se GC bitva skutečně mohla odehrát v horách, takže bylo nevyhnutelné, že i případný vítěz si odnesl puntíky. Možná by odstranění dvojnásobku bodů za umístění na vrcholu hory vyvážilo věci a zabránilo tomu, aby závěrečná 5km GC nasála všechny body.

Bílý dres

Jakmile Tour zasáhla hory, pak byl skutečně jen jeden vítěz bílého trikotu, a to byl vždy Nairo Quintana. Uchazeči o žlutý trikot jsou čím dál mladší a Quintana soutěží na ostrém konci od svých 22 let, ačkoli je to poslední rok, kdy bude mít nárok na bílý trikot.

Stojí za to měnit? Je těžké si představit, jak by se to dalo změnit, kromě toho, že přijmeme, že účastníci Tour jsou mladší, a snížíme věkový strop. Možná by se to dalo změnit na nové jezdce, takže ti, kteří jsou v prvních dvou letech jako profesionál, spíše než jen jezdci do 25 let.