Mathieu van der Poel vyhrál Tour of Britain 2019 s posledním vítězstvím ve sprintu v 8. etapě

Mathieu van der Poel získal vítězství ve sprintu za perfektní finiš své úspěšné kampaně kolem Británie

Mathieu van der Poel z týmu Corendon-Circus vyhrál poslední sprint 8. etapy Tour of Britain proti Cees Bolovi v rozhodujícím finále, které mu přineslo důrazné vítězství v celkové celkové klasifikaci.

Po včerejším vítězství v 7. etapě do Burton Dassett van der Poel hájil 12sekundový náskok v celkové klasifikaci Tour of Britain a byl vyvíjen tlak, aby se vyhnul větším výpadkům v balíku.

Matteo Trentin (Mitchelton-Scott), který seděl na druhém místě, provedl několik odvážných útoků v posledních kilometrech a bojoval ve sprintu, ale animovaný sprint s mírným střetem těl umožnil van der Poelovi vítězit v etapě ve fotofinišu, prodloužil svůj celkový náskok na 17 sekund a stal se v roce 2019 vítězem Tour of Britain.

Jak se závod vyvíjel

Zatímco šampion v cyklokrosu a horských kolech van der Poel se dnes po postupných vítězstvích v etapách zdál být jistou sázkou na celkové vítězství, jeho náskok před Matteem Trentinem z týmu Mitchelton-Scott byl pouhých 12 sekund, a tak se etapa vždy potvrdila napjaté a rychlé.

Časná přestávka včetně Gabze Cullaigha (tým WIGGINS), Matta Holmese (tým Madison Genesis), Emila Vinjeba (tým RiwalCyclingPCT) strávili velkou část první poloviny závodu mimo hlavní balík, čímž se rozdělil raný sprint etapy a KOM body mezi nimi.

Silný boční vítr hrozil rozdělit peloton na začátku závodu, protože se vytvořily řady v čele s Teamem Ineo – pravděpodobně cílí na pódium pro Pavla Sivakova, který na začátku dne seděl 2 sekundy mimo třetí místo.

Přestávka tří byla vrácena, do konce etapy zbývalo něco málo pod 100 km a odtud skupina 30 jezdců obsahující hlavní závodní konkurenty zaútočila na hlavní skupinu a začala se formovat do značně zredukovaného hlavního pelotonu asi 40 jezdců.

Z tohoto balíku pocházely po sobě jdoucí útoky, z nichž nejpůsobivější pocházel od Andreyho Amadora (Movistar), který zaútočil se zbývajícími 80 km. Přes četné protiútoky a stíhací snahy hlavní skupiny se držel dlouhou a statečnou sólovou snahu.

Zbývá 35 km a hlavní skupina zachytila brejk Amador o jednoho muže, což Corendon-Circus poskytlo dostatek příležitostí k ochraně zeleného trikotu svého vůdce.

Na 29 km do cíle se elitní tříčlenná skupina Larry Warbasse (AG2R La Mondiale), Michal Golas (Team Ineos) a Mark Christian (Team Wiggins) odlomila vpředu a rozšířila se do malé, ale hmatatelné mezery – bobtnání na 30 sekund ve svém vrcholu.

Vzhledem k tomu, že mezi van der Poelem a Warbasse je vzdálenost pouhých 1:15, malá přestávka nikdy nebude moci dosáhnout větší vzdálenosti.

Zbývalo 14 km, pauza byla zachycena a značně zmenšený balík byl připraven připravit se na poslední sprint dne.

Matteo Trentin provedl silný závěrečný útok na závěrečných 5 km, ale van der Poel ho rozhodně pronásledoval, aby zajistil, že scéna bude připravena pro hromadný sprint.