Statistiky nelžou, Vincenzo Nibali je nejlepší jezdec své generace

Vítězství v Milán-San Remo znamená, že Shark of Messina se připojil k exkluzivnímu klubu v rámci cyklistiky

Vítězství v Milán-San Remo minulou sobotu potvrdilo Vincenza Nibaliho jako jednoho z nejlepších cyklistů všech dob. Někteří, jako já, už mu toto chválili, ale toto poslední vítězství na Via Roma by mělo rozptýlit všechny zbývající pochybovače.

Nibali využil svého okamžiku, když závod stoupal na Poggio, a zaútočil po boku mladého Kristse Neilandse (Izraelská cyklistická akademie). Když Sicilian chytil dřímající, propast se zvětšila, než překonal stoupání.

Ve svém nejpřirozenějším prostředí Nibali sestoupil dolů na pobřežní silnici a nedovolil si ani vteřinu ohlédnout se. Vypadalo to, že sen 33letého mladíka bude rozdrcen, když se peloton v posledních několika kilometrech začal snižovat.

Hrdinským úsilím však žralok z Messiny překročil čáru se zdviženými pažemi a zdržel útočící peloton sprinterů o jednu sekundu, čímž vytvořil historii.

Bez ohledu na to, zda Ital splní některý ze zbývajících cílů své sezóny – Lutych-Bastogne-Liege, Tour de France a mistrovství světa – vítězství v San Remu potvrdilo, že Vincenzo Nibali je jezdcem své generace.

Co nám říká vítězství v Milán-San Remo o Nibalim jako jezdci?

obraz
obraz

Nibali dokázal zdržet narážející peloton vedený Calebom Ewanem (Mitchelton-Scott)

Nibali je čistokrevný, čistokrevný závodník. S hmotností 65 kg je stavěný na stoupání, odtud jeho předchozí vítězství na všech třech Grand Tours a Il Lombardia. Přesto díky vrozené schopnosti číst závod byl Ital schopen vyhrát proti všem předpokladům.

Jeho krok následovat Neilands byl chytrý. S týmovým kolegou Heinrichem Hausslerem za volantem mu byly poskytnuty cenné vteřiny na to, aby se dostal na peloton, než mohli zareagovat, zatímco Haussler stíhací jízdu vzdal.

Nibali tímto vítězstvím také dokázal, že pokud neuspějete hned napoprvé, měli byste to vždy zkusit znovu. Bylo to počtvrté v kariéře, kdy Nibali zaútočil na Poggio, přičemž tři předchozí výkopy neznamenaly nic. Tentokrát se to konečně povedlo.

Loňský vítěz Michal Kwiatkowski (Team Sky) není čistý sprinter, ale dokáže jet rychle, když je o to požádán, dokázal to přesprintující Peter Sagan (Bora-Hansgrohe). Před Polákem to byli Arnaud Demare a John Degenkolb, kteří jsou určitě sprinteři těžké váhy.

Tím, že Nibali obsadil San Remo, dokázal, že dokáže vytvořit vítězný tah, přestože parcours nevyhovují jeho schopnostem. Poggio není dost těžké na to, aby se jezdec vyhnul útočícímu pelotonu, a na konci stoupání je dost silnice, aby se nechal chytit.

Nibalimu se ale nějak podařilo, aby se jeho útok vyplatil a vyhrál, přestože to od něj nikdo nečekal.

Přidání Milána-San Rema zaklínilo Nibaliho kariérní palmares do závorky výše, čímž se dostal do velmi jedinečné a žádané společnosti.

obraz
obraz

Nibali není cizí nejvyšší stupínek na pódiu

Nibali se připojuje ke dvěma velikánům, Eddymu Merckxovi a Felice Gimondimu, jako jediní jezdci, kteří vyhráli všechny tři Grand Tour a Milán-San Remo.

Nibali se také připojuje k Merckxovi, Gimondimu a Bernardu Hinaultovi jako čtvrtý jezdec, který vyhrál tyto tři Grand Tour a dva nebo více Monumentů.

Nibali se také stal prvním vítězem Grand Tour, který pokračoval v úspěchu v Milán-San Remo od Seana Kellyho v roce 1992. Ve stejném roce, kdy jsme naposledy viděli jezdce vyhrát první monument roku poté, co obsadil poslední Monument, Il Lombardia, z předchozí sezóny.

Vítězství v San Remu také dodává hranám jeho dlaní hladkost. Nibaliho vítězství na 'La Classicissima', které je vyhrazeno jako klasika sprinterů, pomáhá prezentovat palmares, který je známější jezdcům z minulých let.

Zřídkakdy vidíme závodníky vyhrávat mimo svou komfortní zónu. Chris Froome (Team Sky) nikdy nebyl na ostrém konci Paris-Roubaix nebo Tour of Flanders, zatímco rychlý muž jako Sagan není výzvou pro slávu Grand Tour.

I když musíme respektovat, že cyklistika je nyní díky propracovanější týmové taktice, jezdcům zaměřeným na méně závodů a zcela jasnému zániku drog v tomto sportu jiná šelma, Nibaliho úspěchy ho odlišují od jeho vrstevníků.

Žádný jiný jezdec v současném pelotonu se nemůže pochlubit řadou vítězství, které má Nibali na svém kontě.

Alejandro Valverde (Movistar) se může pochlubit stejným úspěchem během jednoho dne jako Nibali, ale pouze s vítězstvím na Vueltě a Espaně si nemůže nárokovat stejnou schopnost vyhrávat po dobu tří týdnů. Zatímco jiní jednodenní specialisté z posledních let jako Philippe Gilbert a Fabian Cancellara se do světa GC ježdění nikdy neodvážili.

Froomova čtyři vítězství na Tour a titul na Vueltě jsou působivé, ale Anatomic Jock Race může počítat pouze z hlediska jednodenních vítězství.

Podobně nedávno vysloužilý Alberto Contador byl skvělý etapový závodník se sedmi Grand Tours, ale za jednodenní úspěch počítal pouze Miláno-Torino.

Úspěšné každý rok

Vincenzo Nibali navíc od roku 2013 každý rok vyhrává buď Monument nebo Grand Tour. Z posledních šesti Grand Tour, které dokončil, se v pěti případech umístil mezi nejlepšími čtyřmi a vyhrál dvě.

Pokud jde o posledních pět monumentů, na kterých závodil, vyhrál tři.

Ve 33 letech nebude dlouho trvat, než se u baru objeví čas na Nibaliho kariéru a všichni se zpětně podíváme na kariéru Sicilce, která přinesla tolik úspěchů.

Nibali je jedním z nejlepších cyklistů všech dob a měl by být právem považován za nejlepšího jezdce své generace.

Hlavní události kariéry Vincenza Nibaliho

2005 – S Fassa Bortolo se stává profesionálem

2006 – Připojuje se k Liquigas. První velké vítězství na GP Ouest-France

2010 - Dosáhl svého prvního stupně vítězů Grand Tour na Giro d'Italia, než vyhrál Vuelta a Espana

2011 - Na Giru skončil druhý s top 10 na Milán-San Remo a Liege-Bastogne-Liege

2012 – Obsadil stupně vítězů na Tour de France, Milán-San Remo a Liege-Bastogne-Liege

2013 – Připojuje se k Astaně. Vyhrává Giro d'Italia před druhým místem na Vueltě a Espaně

2014 – vyhrál Tour de France o více než sedm minut, zatímco italský národní šampion

2015 - Vyhrává druhý národní titul. Skončil čtvrtý na Tour a vyhrál první Monument kariéry na Il Lombardia