Rozhovor s Francescem Moserem

Obsah:

Pouze čtyři jezdci vyhráli více závodů než Francesco Moser. Mluvíme s mužem Classics, vítězem Giro D'Italia a bývalým držitelem hodinového rekordu

Cyklista: Během své kariéry jste dosáhl mnoha úspěchů. Které pro vás opravdu vynikají?

Francesco Moser: Giro d’Italia v roce 1984 bylo samozřejmě výjimečné, ale jsem také velmi hrdý na rekord Hour. Pak tu bylo vítězství v Il Lombardia v roce 1978 a to, co to znamenalo z hlediska Pernod Super Prestige [celoroční bodovací soutěž, která probíhala až do roku 1988]. Ten rok jsem závodil většinu klasických závodů a také Giro se zaměřením na vítězství v Super Prestige, ale v žebříčku do Lombardie jsem byl za Bernardem Hinaultem. Věděl jsem, že potřebuji být v tom závodě třetí, abych získal Super Prestige, ale ještě lepší bylo, že jsem vyhrál sprint na čáru.

Cyc: Kdo byl během vaší kariéry vaším největším soupeřem?

FM: Měl jsem několik vysoce postavených soupeřů, ale Giuseppe Saronni byl největší z nich. Nebylo to proto, že by to byl nutně nejlepší jezdec, proti kterému jsem jel, ale spíš to, že byl také Ital. To z něj udělalo zvláštní rivalitu, kterou si tisk vybudoval. Zdálo se, že rozděluje celý národ podle toho, koho široká veřejnost podporuje.

Cyc: Přes všechny tyto úspěchy jsi jel Tour de France pouze jednou. Proč?

FM: Pro tým a sponzory bylo opravdu důležité, že jsem jel Giro nade vše, což ztěžovalo i Tour de France. Jednou jsme na něm jeli v roce 1975, když tým vynechal Giro. Vyhrál jsem soutěž mladého jezdce a také dvě etapy, ale způsobilo to určité třenice mezi týmem a organizátory Gira. Vždy bylo mým záměrem v určitém okamžiku znovu absolvovat Tour de France.

Cyc: Ale neudělali jste…

FM: Musíte si pamatovat, že pro mě byly Grand Tours obecně méně důležité než klasiky, takže zařadit je bylo vždy složité. A nehodlal jsem se objevit na Tour de France, abych se zúčastnil a nesnažil se vyhrát.

Cyc: Mají to dnes jezdci jednodušší?

FM: Když jsem závodil, bylo to jiné, ne nutně těžší nebo jednodušší. Pro začátek byla sezóna delší, když jsem závodil, a etapy byly také obecně delší. Klasiky jsou v podstatě stejné, ale nezávodili jsme ve stejné intenzitě, jako teď jezdí peloton.

Cyc: Výživa je dnes pro jezdce vysokou prioritou. Jaký byl váš den?

FM: V Itálii byla strava vždy důležitá a středomořská strava mi dávala výhodu nad mými soupeři. V dnešní době jezdci berou mnohem více doplňků, což znamená, že z hlediska výživy je to mnohem vyrovnanější, protože k nim mají všichni přístup.

Cyc: Se kterým z dnešních profesionálních jezdců se nejvíce ztotožňujete?

FM: To je těžká otázka. Za mých časů jsme jezdili na každém závodě, abychom vyhráli. Cancellara je někdo, s kým se mohu ztotožnit díky jeho úspěchům v klasice. Pak ale nemusí nutně přijít na start Grand Tours s úmyslem je vyhrát. Takže pokud vezmeme někoho, kdo může vyhrát jak Classics, tak Grand Tours, řekl bych, že Valverde je v tomto ohledu pravděpodobně více jako já.

Cyc: Vyrostl jsi ve velké rodině na farmě. Pomohlo to vaší cyklistice?

FM: Když jsem byl mladý, vždy kolem mě byli členové rodiny na kolech. Co se týče farmy, naše vinice mají strmé svahy a v té době jsme neměli žádné stroje a potřebovali jsme pracovat rukama. Díky tomu jsem byl odmala velmi fit. Ve 14 jsem nechal školu a pracoval na farmě až do 18 let, kdy jsem začal jako amatér pořádně závodit. I potom jsem prvních pár let pokračoval v práci na farmě. Zemědělství je stále těžký život, ale teď jsou tu alespoň stroje, které vám pomohou.

Cyc: Jako bývalý držitel hodinového rekordu, jaký je váš názor na rozhodnutí UCI povolit aerodynamičtější kola?

FM: Zdá se, že se vrátili k mnoha omezením, která uvalili na kola. Ale stále existují omezení, která se nezdají být správná. Vezměte si Wigginse, který je vysoký jezdec. Prospělo by mu delší kolo, které nemůže mít – takže pravidla prospívají kratším jezdcům. Myslím, že geometrie kola by měla být založena na velikosti jezdce.

Cyc: Co si myslíte o boomu v britské cyklistice?

FM: Růst cyklistiky ve Spojeném království je skvělý pro tento sport, ale neděje se to jen ve Velké Británii. V Itálii byl vždy o cyklistiku značný zájem, ale v 70. a 80. letech minulého století ji ve skutečnosti nedělalo tolik lidí. V těchto dnech vidím mnohem více lidí v Itálii na kole. Je to docela neuvěřitelná podívaná. Ještě důležitější je, že se jí věnuje mnohem více žen než kdykoli předtím, a to se týká všech disciplín, nejen silniční cyklistiky.

Cyc: Když nejste na kole, jaké další sporty máte rádi?

FM: V zimě miluji lyžování – místo, kde žiji v Dolomitech, je pro to fantastické. Dříve jsem hodně jezdil na běžkách, protože to by bylo skvělé na trénink, ale teď je to pro mě všechno o sjezdovém lyžování. Jsem dobrý kamarád s [ex-profesionálním lyžařským závodníkem] Gustavem Thönim a je skvělé vyjít s ním na svahy. Máme také norské lyžaře, kteří zůstávají na farmě, když trénují. Přijíždí Aksel Lund Svindal [závodník na sjezdovém lyžování] a také si užívá cyklistiku. Kromě toho je tu golf, ale ten trvá příliš dlouho, než se v něm zdokonalíte. Jen nejsem tak trpělivý!