Kdo jsou favorité na Tour of Flanders 2022?

Tito klíčoví jezdci budou usilovat o vítězství na nadcházejícím Ronde van Vlaanderen v neděli 3. dubna 2022

Na sólové hrdinství Mateje Mohoriče v Milán-San Remo se sotva usadil prach. Druhý monument sezóny je za námi.

Tour of Flanders je však velmi odlišný závod než La Clasicissima a upřednostňuje jiný druh jezdců.

Vyhrát Flandry znamená neúnavné dlážděné stoupání přes Vlámské Ardeny, následované jednou dvěma ranami na Oude Kwaremont a Paterberg, než konečně dorazíte do cíle v Oudenaarde.

Mužská a ženská Tour of Flanders 2022 se konají v neděli 3. dubna. Muži budou závodit jako první a od startu v Antverpách urazí 272,5 km napříč vlámským venkovem.

Trasa pro muže se od roku 2021 prodloužila o téměř 20 km, vyhrál ji Kasper Asgreen z Deceuninck-Quick Step.

Ženský peloton urazí ve stejný den 158 km a trasa v roce 2022 konečně poprvé zahrnuje historický Koppenberg – stoupání, které v minulosti utvářelo osud bezpočtu mužských závodů.

Annemiek van Vleuten vyhrála loňský ročník s typickým sólovým útokem na Paterberg a v roce 2022 bude chtít přidat ke svým stále rostoucím palmarès.

Mužské oblíbené

Wout van Aert

obraz
obraz

Úvěr: A. S. O./Alex Broadway

Aktualizace: Jumbo-Visma od té doby tweetoval Wout van Aert je nemocný a „nepravděpodobné“bude v neděli na startu.

Belgická trikolóra se může stejně dobře zdvojnásobit jako terč na zádech Wouta van Aerta, národního šampiona, favorita na vítězství na Tour of Flanders.

V loňském roce tvrdil, že přílišné zaměření na závody na začátku sezóny, jako je Tirreno-Adriatico, negativně ovlivnilo jeho sezónu klasiků.

Jeho sezóna 2022 však již přinesla mnoho úspěchů, hrál klíčovou roli v nedávné dominanci Jumbo-Visma v Paříži-Nice a získal sólové vítězství v Omloop Het Nieuwsblad.

Van Aert a týmový kolega Christophe Laporte také skončili 1-2 na E3 Saxo Bank Classic na konci března, když se na Paterbergu odtrhli v útoku, při kterém nikdo nemohl následovat.

Ať už bude Belgičan ve Flandrech v soutěžní skupině nebo se ocitne sólo poté, co se náhodou odpoutal od pelotonu díky svým čirým schopnostem, následovat Van Aerta je klíčem ke slávě…

Nebo alespoň pódium.

Tadej Pogačar

obraz
obraz

Úvěr: A. S. O./Aurélien Vialatte

Navzdory tomu, že se jedná o Pogačarův debut na Tour of Flanders, označit nejsilnějšího jezdce v pelotonu jako uchazeče ve výchozím nastavení je správné a vypovídá to o jeho schopnostech.

Slovinec ve své stále mladé kariéře vyhrál již dva monumenty – Lutych-Bastogne-Lutych a Il Lombardia.

Dvojnásobný šampion Tour de France zahájil svou sezónu úspěchem na UAE Tour a hned poté se probojoval k vítězství na Strade Bianche po drtivém 50 km samostatném útoku.

Kdyby to nestačilo, vyhrál dvě etapy na týdenním Tirreno-Adriatico, zvedl trojzubec celkového vítěze závodu a odnesl si domů dres pro sprinter a dres pro mladé jezdce.

Protože pamatujte: tomuto muži je stále pouhých 23 let. Pogačarův talent je takový, že vítězství při jeho prvním pokusu na Tour of Flanders by se sotva dalo považovat za překvapení.

Kasper Asgreen

obraz
obraz

Úvěr: A. S. O./Henning Angerer

Obhájce vítěze Tour of Flanders Kasper Asgreen se bude snažit nastartovat sezónu Classics QuickStep Alpha Vinyl po netypicky klidném začátku roku.

Poté, co byl v roce 2021 desátý rok v řadě vyhlášen nejúspěšnějším cyklistickým týmem na světě, jejich jediným dosavadním vítězstvím na klasikách v roce 2022 byl úspěch Fabia Jakobsena v Kuurne-Brusel-Kuurne.

Přesto Asgreen nedávno skončil na stupních vítězů na Strade Bianche a zachránil tým slušný výsledek po havárii zkaženém větrném závodě, který vyvedl z boje týmového kolegu mistra světa Juliana Alaphilippea a umístil se na 32. místě v Gent-Wevelgem.

Bez ohledu na jejich dosavadní letošní formu jsou QuickStep vždy týmem, který je třeba sledovat, a ve Flandrech se určitě budou rýsovat a číhají v pozadí jako čekající predátor připravený vrhnout se na svou kořist.

Koneckonců se zdá, že tlak se nedávno změnil na Jumbo-Visma, aby řídil rasy na rozdíl od mužů v modrobílém, což může dobře fungovat v jejich prospěch.

Jakmile se výhry začnou znovu valit – což budou – budou pravděpodobně silné a rychlé.

Mads Pedersen

obraz
obraz

Bývalý mistr světa Mads Pedersen si v roce 2022 buduje stabilní kampaň, včetně umístění 6. na svém debutu Milán-San Remo a 7. místa na Gent-Wevelgem.

Jeho vítězství v etapě v Paříži-Nice bylo výsledkem naprosté rychlosti v působivém závěru a nechal si luxus času na oslavu, když pohodlně porazil Wouta van Aerta a získal Trek-Segafredo první vítězství na WorldTour od Tour 2021 de France.

Dán uznal, že nedávná E3 Saxo Bank nešla podle plánu, přesto jeho úspěch v Etoile de Bessèges naznačuje, že šlo o jednorázovou záležitost.

‘Ví, že to dříve nebo později [vyjde],‘je slovo jeho týmu.

Viz také:

Mathieu van der Poel

Nizozemec závodil „bez očekávání“v Miláně-San Remu, přesto předvedl obrovské úsilí, aby skončil třetí ve svém prvním závodním dnu sezóny, když se vrátil po zranění zad. Poté vyhrál Dwars door Vlaanderen před Tiesjem Benootem.

Oblíbené ženy

Annemiek van Vleuten

obraz
obraz

Poděkování: Luis Ángel Gómez/Photo Gomez Sport

Nebyl by to oblíbený článek, kdyby jméno obhájce titulu nebylo podtrženo, zvýrazněno a přilepeno uprostřed tabule pro rozpis strategie každého druhého týmu.

Van Vleutenová neztrácela čas a vrátila se ze své loňské zlomeniny na konci sezóny po havárii během Paris-Roubaix Femmes.

Zpátky, jako by nikdy neodešla (abych byl spravedlivý, její nepřítomnost se shodovala s mimosezónou), Van Vleuten kralovala vítězně na Setmana Ciclista Valenciana v únoru.

Samozřejmě pak vyhrála na Omloop Het Nieuwsblad ve sprintu proti Demi Volleringové. Karty se však obrátily na Strade Bianche, protože jezdec týmu Movistar byl předražen a takticky překonán Lotte Kopecky.

Skutečnost, že Van Vleuten nevykazuje žádné známky toho, že by po zranění ztratila rychlost a nadále soutěží (a poráží) mladší generaci, je pro Tour of Flanders a dále jen dobrým znamením. Řekněte, Tour de France Femmes…

Lotte Kopecky

obraz
obraz

Pokud jde o Kopeckého, talentovaný jezdec SD Worx září v sestaveném týmu.

Úspěch Strade Bianche proti Van Vleutenovi poskytl dosud největší vítězství její kariéry, přičemž Belgičanka chtěla zúročit svou formu na nadcházejícím Tour of Flanders.

Takticky byla na Strade perfektní, když sledovala, jak její konkurent vystoupil po 16% svahu stoupání Santa Catarina, a pak v poslední zatáčce zastavil Van Vleutenovu linii, aby zůstal vepředu.

Už řekla, že Tour of Flanders je její oblíbené hřiště, takže určitě stojí za to, abys na něj dával pozor.

Elisa Balsamo

obraz
obraz

Kredit: SprintCycling přes Trek-Segafredo

Přirozená Elisa Balsamo, která jednou rukou zrušila tradici takzvaného „prokletí duhového dresu“, byla zatím podpisem sezóny pro Trek-Segafredo.

Její poslední vítězství na silnici zahrnovalo porážku nikoho jiného než Marianne Vos. V Gent-Wevelgem se duhový dres propracoval do soutěžní skupiny, kde porazila Vos, Lotte Kopecky a Martu Bastianelli na čáru.

S nejvyšším stupínkem na stupních vítězů se už dobře seznamuje.

Italův velitelský sprint ji označil za klíčového kandidáta na pokusy o vzdálenost, přesto silný tým Trek-Segafredo sestávající z Audrey Cordon-Ragot (která se zotavuje z Covidu a nebude ve Flandrech), Ellen van Dijk a Elisa Longo Borghini jsou schopni zastavit jakýkoli útok.

Marianne Vos

obraz
obraz

Úvěr: A. S. O./Gautier Demouveaux

Měli bychom se považovat za šťastné, že můžeme být svědky jednoho z největších cyklistů všech dob v Marianne Vos.

Navzdory tomu, že v roce 2022 nedosahujeme úplně stejné úrovně úspěchu na silnici, na jakou jsme doposud zvyklí, s druhým nejlepším výsledkem za Elisou Balsamo v Gent-Wevelgem v kampani, která byla ovlivněna nemoci, Vos v lednu získal rekordní osmý titul mistra světa v cyklokrosu.

Její dominující úsilí v cyklokrosu bylo evidentní po celou zimu, během Světového poháru vyhrála kola ve Waterloo a Iowa City (USA) a Rucphen (Nizozemsko).

Tento měsíc Vos zaznamenala své nadšení z návratu na silnici. S plánem, který zahrnuje Tour of Flanders, Paris-Roubaix a výškový trénink před Tour de France Femmes, je jasné, že Vos je více než připraven na pár dlažeb.

Viz také:

Marjolein van’t Geloof

Je to taková konzistentní jezdkyně, závodí na 6. místě v Le Samyn des Dames a 5. v Danilith Nokere Koerse. Pokud bude na startovní čáře Tour of Flanders, může se absolutně umístit do top 10 pro svůj tým a zároveň se těšit na svou vedoucí roli na Paris-Roubaix Femmes.

Le Col-Wahoo klepou na dveře pro velké vítězství a určitě mají talent na to, aby brzy přišli s ambicemi stanovenými na World Tour pro rok 2023.

Grace Brown

Brown byla nedávno viděna útočící směrem k finále Gent-Wevelgem a chvíli to vypadalo, že by se mohla vzdálit pelotonu pro vítězství, ale nebylo tomu tak.

Brown řekla Cyclist na začátku sezóny, že se těší na zábavu na špičatém konci závodů s týmem.

Tour of Flanders se koná v neděli 3. dubna 2022.