Brabantse Pijl 2017: Sonny Colbrelli vyhrál z úniku

Jezdec Bahrain-Merida sprintuje k vítězství z vítězného úniku. Obhájce titulu Petr Vakoc je druhý

Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida) dnes vyhrál v roce 2017 Brabantse Pijl ve sprintu z odtržené skupiny, která se vytvořila se 40 km do cíle. Obhájce titulu Petr Vakoc (Quickstep Floors) byl druhý, zatímco Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) dokončil stupně vítězů.

Druhé místo, které Vakoc přemostil k lídrům v umírající fázi závodu, než na ně zaútočil v závěrečném stoupání, ale osmičlenná skupina zůstala navzdory jeho snaze většinou nedotčena. Vakocův týmový kolega Dries Devenyns pak vedl sprint, když do cíle zbývalo asi 250 metrů, ale byl to Colbrelli z Bahrain-Merida, kdo vzdoroval síle Quickstepu – sprinter, který obešel všechny, aby snadno vyhrál.

Je to pro Itala druhé vítězství v sezóně poté, co minulý měsíc vyhrál 2. etapu Paříž-Nice.

Brabantse Pijl zabírá středu mezi Paris-Roubaix a The Amstel Gold Race a jako takový je přechodným závodem mezi Cobbled Classics a Ardennes Classics. Na startu nechyběl loňský vítěz Petr Vakoc spolu s týmovým kolegou Philippem Gilbertem, čerstvým vítězem Tour of Flanders, který vyhrál také Brabantse Pijl v letech 2011 a 2014, a rovnocenným předzávodním favoritem Michaelem Matthewsem, který byl v letech 2015 a 2016 druhý..

Závod začal v Lovani, a když zamířil do oblasti Vlámského Brabantska, 5 jezdců se před prvním z 26 stoupání uvolnilo: Reinardt Van Rensburg (Dimension Data), Adam Blythe (AquaBlue Sport), Lorenzo Rota (Bardiani-CSF), Zak Dempster (Izraelská cyklistická akademie) a Christophe Masson (WB Veranclassic Aqua Protect).

S Quickstep Floors a Team Sunweb nasadili brzké tempo zpět v pelotonu, závod se dostal přes stoupání na Brabantsko a únik si po dvou hodinách vytáhl náskok přes 4 minuty.

Po dojezdu do města Halle, než se závod otočil zpět na stejné silnice, nakonec dojel do cílových kol, které se soustředily kolem města Overijse a stoupání Schavei, na jehož vrcholu je cíl; Notoricky agresivní závod, finále bylo připraveno jako thriller.

V době, kdy peloton protnul cílovou čáru a zahájil první ze tří cílových kol, se náskok úniku snížil na 55 sekund. Při druhém průjezdu cílem se však vytvořila skupina z pelotonu, která se připojila k vedoucím představitelům a vytvořila vedoucí skupinu 13 jezdců, mezi nimiž byli Tiesj Benoot z Lotto-Soudal, Stijn Devolder z Verandase Willemse a konečný vítěz Colbrelli.

V závěrečných fázích závodu se skupina začala tříštit a útočit sama na sebe, ale peloton za nimi nedokázal snížit ztrátu na méně než 20 sekund.

Na 4 km před koncem se Vakoc a Tim Wellens (Lotto Soudal) vydali z pelotonu, aby překonali vedoucí skupinu, která byla v tomto okamžiku zredukována na 8 jezdců, a chytili je na základně závěrečného stoupání.

Vakoc byl jasně silný, útočil přímo přes vrchol skupiny, ale nedokázal se osvobodit, což byl krok, který mu nakonec otupil nohy před posledním sprintem.

Vakocův týmový kolega Dries Devenyns vedl ve sprintu, ale Colbrelli prošel s lehkostí a získal vítězství.

Sezóna klasiků pokračuje tento víkend prvním dílem Ardennes Classics; The Amstel Gold Race.