obraz

Gee Atherton získal své první vítězství na Světovém poháru za tři roky. (UCI)

Jedním z turnajů Světového poháru v sjezdovém lyžování se stal nedělní rodinný bratr a sestra týmu Gee a Rachel Atherton (GT Factory Racing), který v neděli rozdrtil soutěž v elitních závodech mužů a žen ve Fort William ve Skotsku.

Britští jezdci vždy zvyšovali svou hru na tom, co je v podstatě jejich domácí kurz, a tento rok se nelišil. Fort William je považován za jedno z gravitačních center tohoto sportu a může se pochlubit některými z největších a nejvíce nadšených davů roku. Téměř pět minut je trať také jednou z nejtěžších, vyžadující technické dovednosti pro skalní horní část a sílu a kondici pro dolní polovinu.

Rachel Atherton se kvalifikovala jako první mezi ženami, přes šest vteřin před Emmeline Ragotovou (Lapierre Gravity Republic), ale obhájce celkového mistra světa byl ve Skotsku vypálen, druhý skončil poslední tři roky. Fort William byl jediný hlavní výsledek z kopce, který v jejím resumé chyběl.

Emilie Siegenthaler (Gstaad-Scott) nastavila první čas sub-5: 30, který trval, dokud Nicole Myriam (Commencal / Riding Addiction) neklesla pod 5:25. Manon Carpenter (Madison Saracen) se poté ujal vedení pod 5:20, ale Ragot a Atherton stále ještě jezdili. Ragotovi se nepodařilo předjmout Carpentera, takže to bylo na Athertonovi a britský šampion nezasáhl a skončil o více než sekundy před svým krajanem.

„Vítězství je tady směšně těžké, “ poznamenal Atherton. "Kvalifikoval jsem se tu pár let. Nemůžeš nechat hlídat dolů. Je to tak divoká dráha a ten běh byl úplně tak chaotický celou cestu dolů, jen jsem si myslel, že ho zahodím, druhý dívky budou hladší. Nemohl jsem tomu uvěřit, když jsem překročil čáru a konečně uslyšel dav povzbuzovat, místo toho, aby zasténal jako normální.

Atherton vede celkové umístění s 250 body, následuje Carpenter na 190 a Ragot na 180.

Na rozdíl od žen neměla rasa mužů jediného jasného favorita. Danny Hart (obří továrna), mistr světa 2011, se kvalifikoval jako první, ale méně než dvě desetiny sekundy před Gee Athertonem.

Sam Hill (ChainReactionCycles.com/Nukeproof), který vyhrál světový titul ve Fort William v roce 2007, překonal známku 4:40, ale poté se ujal Brook MacDonald (Trek World Racing), zbývajících pět jezdců a připravilo se místo pro některé z nejbližších časů, jaké kdy byly vidět. Další tři jezdci dorazili během devíti desetin sekundy od MacDonalda, ale žádný z nich nepřekonal jezdce na Novém Zélandu.

Pak byl na řadě Atherton, vítěz roku 2010 ve Fort William. Britský šampion se dostal přes skalní sekce v horní části hřiště znatelně rychlejší než kterýkoli jiný jezdec, a ačkoli ztratil několik desetin sekundy níže, stále překročil hranici 1, 142 sekundy rychleji než MacDonald, aby se ujal vedení. Hart zakryl horní části trati téměř tak rychle jako Atherton, než zmizel v pedálové části a skončil sedmý.

„To nemohu začít popisovat, “ řekl Atherton. "Je to docela emocionální pocit. Je to už nějakou dobu, co jsem tu vyhrál, a moje sestra vyhrála ve stejný den. To není lepší než tohle. Bála jsem se, ale byl to plynulý běh. Tohle je první jízda na novém kole, ale bylo to plynulé. Nemohla jsem žádat o lepší běh. Opravdu jsem nadšená, že mohu zahájit sérii mistrovství světa, jako je tato.