Mistrovství světa CX 2016 v Zolderu bylo šílenství

Obsah:

Ale ne kvůli celému příběhu o motorovém dopingu

Už jsem byl na cyklokrosových závodech v Belgii, ale nic mě nepřipravilo na naprosté šílenství, kterého jsem byl svědkem minulý víkend na mistrovství světa v cyklokrosu.

Jako všechny dobré cyklokrosové příběhy začínáme v pivním stanu. Pivní stan je skutečně klíčem k pochopení belgického cyklokrosu a klíčem k pochopení pivního stanu je samotné množství alkoholu, který se s ním vypije. Množství podávaných piv je tak obrovské, že existuje stroj schopný načepovat šest půllitrů najednou. Vše uvnitř plotu se platí žetony (pivo je jedno, hranolky a majonéza dva) a každý žeton stojí 2,50 EUR, takže pivo stojí 1,90 GBP.

Stroj na pivo Zolder

Na konci stanu je ten nejhorší svatební DJ, jakého si dokážete představit, že hraje eklektickou kolekci včetně tanečního remixu 'Sweet Caroline' a 'Sex on Fire', hrané téměř dvojnásobnou rychlostí a bušení do uší čtyřpatrová basová linka. Je vzácné strávit více než 60 sekund uvnitř pivního stanu a nevidět někoho na ramenou někoho jiného, obvykle tančícího – i když ne vždy synchronizovaně. Pivní stan láká i ty nejpávanější fanoušky včetně mého oblíbeného páru, kteří měli oba na batohu připevněné malé vzorné německé kluky. Každý z těchto stanů je přibližně 100 m dlouhý a na mistrovství světa Zolder CX jich bylo pět.

Nakonec mezi vším tím pitím vypukne závod. Pití během závodu ve skutečnosti nepřestane; prostě se to odehrává venku. Pití venku přináší i sekundární výhodu, že váš drink vlastně nikdy nekončí, protože se plní deštěm rychleji, než ho stihnete zkonzumovat.

Připraven, klid, jdi

Sledování cyklokrosu v Belgii vyžaduje buď trpělivost, nebo žádné způsoby. Můžete buď přijít v 10:00 a vytipovat si své oblíbené místo, nebo se 20 minut před začátkem zhoupnout a protlačit se skrz, takže pokud se rozhodnete pro první, dávejte pozor na druhé.

Zolder elitní pánské

Na rozdíl od silničního závodu je docela snadné pochopit, co se děje. Jezdci jedou mnohem pomaleji a během hodinového závodu je obvykle osm až deset kol. V Zolderu byli dva komentátoři: belgický chlapík, který podával zprávy o závodech se vší vervou stárnoucího slimáka, a Američan, který byl nadšený k prasknutí - Ne že byste jednoho z nich slyšeli při zpěvu 'Sven ! Svene! Sven!’

Z víkendu byly dva závodní vrcholy. První byl během závodu mužů do 23 let, kdy se Adam Toupalík posadil a oslavil vítězství, do konce zbývalo ještě jedno kolo – podívejte se zde.

Druhý byl během Elite Men’s a Van der Poel prostrčil nohu předním kolem Van Aertse během sesedání (sledujte zde), takže dvojice zmítala, jak se jim závod řítil pryč. Van der Poel přišel o hlavu a závod s ní, Van Aert vypnul výkon a díky chytré práci nohou v závěrečném stoupání získal mezeru a vyhrál.

Zolder opilí fanoušci

Skutečným vrcholem však není závodění, ale zážitek. Bláto, déšť, pivo, vítr, hluk – ale především: Belgičané.

V roce 2017 se World's koná v Belvaux v Lucembursku a já vás vyzývám, abyste jeli.