Vuelta a Espana 2019: Mikel Iturria unikl úniku a získal sólové vítězství v 11. etapě; Jezdci GC přijedou o 18 minut později

Obsah:

Když vítěz etapy překročil hranici, skupině GC zbývalo ještě hodně přes 12 km

Mikel Iturria (Euskadi-Murias) získal největší vítězství ve své kariéře poté, co sólo vyhrál z denní odtržené skupiny na 11. etapě 2019 Vuelta a Espana.

Když se zbytky úniku převalily přes čáru, udělaly to s odstupem asi 15 minut na peloton, který si užíval pohodový den před nadcházejícími horskými etapami.

Mezera na jezdce GC a jejich týmy se prohloubila a skupina překročila hranici 18:36 za vítězem etapy. Červený trikot a jeho soupeři si mysleli, že by mohli ušetřit trochu času tím, že budou provádět regeneraci na silnici a ne na válcích, posledních pár kilometrů velmi snadno.

S přicházejícími horami, kdo za ně může opravdu vinit.

Vždy jeden den na přestávku

Po včerejší potenciálně obecné klasifikaci definující ITT byl dnešek vždy poněkud přechodný pro jezdce s nadějemi na celkové vítězství, přičemž parkury 11. etapy vypadaly vždy příznivě pro jezdce v úniku.

180 km dlouhá etapa ze Saint Palais do Urdax-Dantxarinea zavedla jezdce z Francie, i když francouzského Baskicka, do Euskadi, autonomního baskického společenství v severním Španělsku.

Na této vzdálenosti zvládli tři kategorizovaná stoupání, přičemž 2. Cat Col d’Ispeguy sevřený mezi dvě 3. Cat stoupání na Col d’Osquich a Col de Oxtondo. Žádné odhady, kdo z nich leží v baskických hranicích.

Úhledně následoval scénář, útok za útokem byl zahájen hned od začátku, přičemž počáteční útěk byl následován ne jednou, ale dvěma pronásledujícími skupinami před hlavním pelotonem.

S ujetím asi 40 km se však závod ustálil v rytmu, protože 14 jezdců vytvořilo jasnou skupinu v úniku a vytvořilo si náskok, který se pohyboval mezi šesti a sedmi minutami na ostatní jezdce.

V jejich středu nebyl nikdo, kdo by byl schopen vyzvat závodníky GC, přičemž nejlépe umístěný jezdec Ben O'Connor (Dimension Data) začínal den na 36. místě, o 37:08 méně než lídr závodu Primoz Roglic (Jumbo- Visma).

Odtamtud se jen málo změnilo, když se pódium valilo jihozápadní Francií. Mezera nadále kolísala s podobným rozdílem jako předtím, a když 14 jezdců dojelo na Col d’Osquich, bylo to 7:07.

4,9 km stoupání s průměrem 6,1 % nepřineslo žádná překvapení a současný držitel dresu KOM Angel Madrazo (Burgos-BH) získal maximum tří bodů před O'Connorem a Gorkou Izagirre z Astany.

V době, kdy se peloton vypořádal se stoupáním, se mezera na zlom dramaticky zvýšila na více než devět minut, přičemž Jumbo-Visma pohodlně kontrolovala partu nositele červeného trikotu.

Jak 14 jezdců v úniku dosáhlo dalšího kategorizovaného stoupání, 7,2 km dlouhého Col d’Ispeguy, jehož průměr je 7,1 %, tento náskok se dále zvýšil na 10 minut.

Po několika neúspěšných útocích na horu z Izagirre se mu podařilo odvést baskického jezdce Alexe Aranburu (Caja Rural-Seguros RGA) pryč od zbytku skupiny.

Od té doby to začalo být v čele závodu mírně hektické, jezdci útočili a pak byli znovu shazováni opakujícím se způsobem, který zaváněl nedostatkem organizace.

Zbývá 16 km a Mikel Iturria (Euskadi-Murias) jel sám ve vedení s odstupem něco málo přes 45 sekund na skupinu 11 stíhačů, která se sama pomalu tříštila a nakonec se z ní stalo pouhých pět.

Přibližně 7 km od cíle získal Iturria díky své pozici maximální počet bodů ve sprintu, přičemž zbývající body také nesporně vyhrál.

Jakmile dosáhl hranice 3 km, pět jezdců stále nebylo schopno efektivně spolupracovat, přičemž mezera činila devět sekund.