Mezi tradicí a budoucností: Stav šestidenního závodění

Podíváme se na stav šestidenních akcí a přemýšlíme, kde by mohla ležet budoucnost této oblasti cyklistiky

Na začátku, v 90. letech 19. století, byly šestidenní závody přesně takové, šest dní nebo 144 hodin nepřetržitého závodění, přičemž vítězil jezdec, který dokončil nejvíce kol na velodromové trati.

Nakonec byli jezdci složeni do týmů (obvykle pár, ale občas týmy po třech), přičemž v závodě byl současně pouze jeden jezdec a výměny byly provedeny tak, že se týmový kolega do závodu zavěsil rukou..

Toto bylo poprvé praktikováno v newyorské Madison Square Garden v roce 1899 a nová disciplína získala na tomto místě jméno ‚Madison‘.

V době rozkvětu tohoto sportu, od 50. do 80. let, se každý rok konalo 30 nebo více šestidenních závodů. Dnes jich zbývá jen sedm – Londýn, Gent, Rotterdam, Brémy, Berlín a Kodaň – a také letní šestidenní akce ve Fiorenzuole.

Tři z nich – Londýn, Berlín a Kodaň – jsou součástí série Six Day Series vlastněné Brity, která začala v sezóně 2016/2017.

Pro letošní rok přidal Six Day Series čtyři nové třídenní akce v Melbourne, Hong Kongu, Manchesteru a Brisbane ve snaze otevřít nové trhy.

S přispěním od jezdců a funkcionářů Six Day Berlin analyzuji koncept Six Day Series, který má omladit šestidenní závody.

Nejdřív se ale podívám na dvě traťové disciplíny, které byly také k vidění v Berlíně – jedna z nich v hrozné nouzi, druhá stále více fouká.

Zůstáváte na cestě ven? Ženy na cestě

Stayer race mají v dráhové cyklistice dlouhou tradici. Jezdci na speciálně vyrobených kolech jsou řízeni motocykly o objemu 750 ccm, aby dosáhli vyšších rychlostí, přičemž průměrná rychlost často přesahuje 70 km/h.

Kdysi nejoblíbenější dráhová disciplína, závody na jezdcích utrpěly v posledních desetiletích pomalý pokles. Vzhledem k tomu, že poslední mistrovství světa Stayer bylo uděleno v roce 1994, mistrovství Evropy je nyní vrcholem disciplíny.

Z několika zbývajících šestidenních závodů je nyní Berlín jediným místem, kde se pořádají závody pro pobyty. A dokonce i zde bylo jejich místo v plánu omezeno ze všech šesti dnů závodů pouze na poslední dva dny, což je vývoj, na který naříkalo berlínské publikum, které miluje hlasitou a rychlou akci.

Po skončení závodu o udržení se tribuny často značně vyprázdnily, i když nás ještě čekaly další soutěže – lidé doslova zůstávali na svých místech.

Sám Mario Vonhof, který byl v mladších letech aktivní jako stayer, je nyní komisařem německé cyklistické federace pro závody na trailech a derny a pacer pro obě disciplíny.

Zdůrazňuje obrovský rozdíl mezi jízdou za lehkým derny strojem a velkými motocykly používanými při závodech vytrvalců.

„Musíte hodně cvičit, abyste zůstali blízko válce, aniž byste se ho dotýkali,“vysvětluje Vonhof. 'Je to velmi specializovaná disciplína, a protože počet soutěží neustále klesá, není mnoho nových jezdců ochotných se do ní zapojit.'

Role kardiostimulátorů je pravděpodobně ještě specializovanější a mnoho z nich se blíží důchodovému věku. 'To je velký problém,' souhlasí Vonhof.

'Velmi málo mladých lidí se chce stát kardiostimulátory. Kvalita jezdců se v současné době skutečně zlepšuje a máme dobré talenty, které postupují v žebříčku, ale bez pacerů nejsou závody vytrvalců.'

Vonhof na závěr dodává: „Je škoda, že naše akce byla zkrácena na dva dny. Publikum v Berlíně je skvělé a závodit zde je výjimečné.

'Na druhou stranu musíme být skoro vděční, že nejsme úplně odříznutí. Celkově vzato, vytrvalostní závody jsou ohroženy, ale ještě bych neřekl, že je blízko vyhynutí.'

Podle pořadatelů je časová tíseň hlavním důvodem škrtu ve vytrvalostních závodech: Chtěli dát více prostoru mládeži, juniorům a kategoriím U23, ale hlavně ženská cyklistika proniká do toho, co využívalo. být událostí, kde dominují muži.

V šestidenních závodech se již několik let konají ženské závody, ale až donedávna byla disciplína Madison, která tak ztělesňuje šestidenní závody, určena pouze pro muže.

Ženská Madison se poprvé dostala do programu UCI Track World Championships v roce 2017 a od roku 2020 to bude olympijská disciplína pro muže a ženy.

Dánský pár Julie Leth a Trine Schmidt ovládly závody žen v Berlíně, vyhrály sedm z osmi závodů mezi nimi, včetně obou Madisonů.

'Byla to směs disciplín,' říká Schmidt. 'Měli jsme Madisons, ale také scratch a bodovací závody s UCI body na řadě pro kvalifikaci Světového poháru nebo Mistrovství světa.

'Standard závodění byl dobrý, ale stále existují rozdíly mezi nejlepšími a také-rany.

'Na stejnou dobu byly naplánovány Světové poháry na dráze a závodí tam mnoho nejlepších jezdců, takže nebylo možné získat pro tuto akci nejsilnější možný peloton,' vysvětluje Leth.

'Ale tato disciplína je velmi nová a jediný způsob, jak se méně zkušení jezdci zlepšit, je závodit s co největším počtem Madisonů. Pokrok tu je a možná za 10 let budou ženské šestidenní závody srovnatelné s mužskými.“

Šestidenní série

Světové poháry na dráze zmiňované Lethem měly vliv i na mužský peloton na Six Day Berlin. Yoeri Havik vyhrál Six Day London společně s Wimem Stroetingou a oba byli obhájci titulu v Berlíně – ale Havik se přesto rozhodl pro Světový pohár na dráhách Nového Zélandu a Hong Kongu.

Nizozemec se vrátil do Šestidenní série v Kodani; Roger Kluge, mistr světa v Madisonu a součást vítězného týmu v Berlíně, se musí vzdát pozdějších kol série kvůli svým závazkům v silničním závodě v Lotto Soudal.

V alts Miltovics, generální ředitel Six Day Berlin, to uznává. 'Ten, kdo platí dudákovi, volá melodii,' říká.

'Pokud ho profesionální tým jezdce chce na silničním závodě, jde tam. Naším dlouhodobým cílem je vyvinout šestidenní závodění v produkt, který je dostatečně atraktivní pro jezdce, aby si z něj udělali kariéru. V ideálním případě budeme mít v naší sérii 15–20 událostí.'

Pokud uspějí, mohla by Šestidenní série nasadit stejné týmy na všechny své akce a divákům, sponzorům a televizním kanálům představit efektivnější sérii.

Letos týmy obdržely stejná startovní čísla v Londýně v říjnu a v Berlíně v lednu a osm ze 16 týmů z Six Day London vstoupilo do Six Day Berlin ve stejném složení.

Šestidenní Kodaň se však rozhodla některé z těchto týmů rozdělit, např. dánský pár Marc Hester a Jesper Mørkøv, aby dosáhli vyrovnanějšího pole v jejich závodě.

Andreas Muller je veteránem dráhové cyklistiky. Ve věku 39 let byl Berlín jeho 100. šestidenním závodem. „Líbí se mi myšlenka mít stejné týmy v celé sérii. Je to moderní přístup. Šestidenní závody nemají takový úspěch jako v minulých desetiletích, ale v posledních několika letech se věci znovu rozvíjejí.

'Nyní je v popředí opět sport, ne show. A třídenní závody s více komprimovanými závody by mohly být přesně to, co je potřeba k tomu, aby šestidenní závody dostaly nový impuls,“říká Muller.

'Myšlenka seriálu je skvělá,' souhlasí Jesper Mørkøv. „Dříve se jely samostatné závody, ale nyní závod není jen o předních místech. Vzhledem k celkové klasifikaci je rozdíl, jestli skončíte pátí nebo sedmí.

'Nové závody jsou pouze třídenní, ale raději bych měl několik třídenních závodů než žádné nové závody. A pořadatelé si zaslouží uznání za odvahu uspořádat tyto závody, je to drahé udělat to poprvé.

'Ale také si myslím, že je důležité, aby zavedené šestidenní závody zůstaly na šesti dnech, to je tradice, kterou nemůžete změnit.'

Miltovics byl spokojen s novým sponzorstvím, které Six Day Berlin pro letošní rok zajistil, a uvedl, že závod v této oblasti udělal pokrok ve srovnání s předchozími dvěma roky.

Celkové údaje o návštěvnosti v Berlíně překonaly loňský rok – ale to bylo po několika letech poklesu návštěvnosti. Dny velodromu zaplněného každou noc až po okraj se zdají být pryč: V roce 2016, před pouhými třemi lety, měl tento reportér problém najít sedadlo, ze kterého by mohl sledovat finále Madison.

Letos byly tribuny poloprázdné, zatímco místní hrdinové Roger Kluge a Theo Reinhardt dojeli k vítězství v posledních 20 kolech.

Do jisté míry jde o vědomé rozhodnutí organizátorů Six Day Series, kteří kladou důraz na televizi před davem na trati.

'Pro naši koncepci je klíčové, aby se Šest dní vysílalo v televizi,' řekl Miltovics. 'Smlouva s Eurosportem je k obnovení a jsme v jednání.

'Chceme, aby naše závody byly v televizi, čím větší kanál, tím lépe. Pokud budou lidé moci sledovat 15–20 našich závodů v televizi v průběhu roku, bude mít produkt mnohem větší dosah.“

Cílem Six Day Series je přivést akce zpět do měst, která v minulosti hostila šestidenní závody, a proto mají tradici dráhové cyklistiky.

Často by se to dělalo pomocí mobilních drah speciálně postavených v multifunkčních arénách. Klenotem v koruně by byl návrat tam, kde to všechno začalo, do Madison Square Garden v New Yorku. Podle Miltovicse probíhají jednání s potenciálními newyorskými organizátory, ale stále ještě zdaleka nejsou uzavřeny.

V tuto chvíli však není jasné, zda Six Day Series dokáže splnit své cíle. Překrývání kalendáře s UCI's Track World Cups a World Championships je již problémem a to se ještě zhorší, pokud se série bude skládat z 15-20 závodů namísto tří až sedmi.

Dochází k přílivu nového publika z nové demografie, ale teprve uvidíme, zda to může vyvážit ztrátu některých tradičních diváků.

Zahajování nových akcí na nových trzích, dokonce i těch, na kterých se v minulosti závodilo šest dní, je riskantní. V době streamování na vyžádání a měnících se diváckých zvyklostí by se vývoj Six Day Series jako události pro živé televizní vysílání mohl ukázat jako slepá ulička.

V zájmu zajímavé a vzrušující cyklistické disciplíny doufám, že mé obavy jsou neopodstatněné.