UCI na Giro d'Italia šestkrát kontrolovala Froomovo kolo kvůli motoru

Na nedávném Giru bylo provedeno více než 1 400 kontrol technologických podvodů, protože UCI používá nový rentgen

Nový rentgenový box, který UCI představila začátkem této sezóny za účelem zvýšení kontroly technologických podvodů v profesionální cyklistice, byl šestkrát použit na motocyklu Chrise Frooma, když jel s růžovým dresem na nedávném Giro d'Italia.

Uvedla L'Equipe, UCI potvrdila, že šestkrát během závodu kontrolovala Froomovo kolo, zda nemá skrytý motor, a nejvýrazněji na konci 19. etapy do Bardonecchie.

Toto byl den, kdy Froome nyní skvěle zaútočil z 80 km na Colle dell Finestre a získal náskok tří minut na Toma Dumoulina (tým Sunweb), kterému se podařilo odložit stíhací jízdu sólo a vjet do závodu olovo.

Prezident UCI David Lappartient na začátku svého předsednictví nastínil tvrdší postoj k technologickým podvodům, než letos v březnu zavedl nová pravidla a kontroly.

Mezi ně patřilo představení přenosného rentgenového boxu, který dokáže zkontrolovat celá kola v cílové čáře na přítomnost motorů, což je přesná metoda používaná na Froomově kole.

UCI také uvedla, že během závodu 11krát zkontrolovala kolo dlouhodobého nositele růžového trikotu Simona Yatese (Mitchelton-Scott).

Celkem 58 jezdců nechalo zkontrolovat svá kola pomocí nového rentgenového boxu, zatímco 1 440 kontrol bylo provedeno pomocí starší metody počítačového tabletu.

Výkony během Froomovy kariéry často vedly k domněnce, že jezdec použil motor kvůli své vysoké kadenci a schopnosti zrychlit v prudkých stoupáních.

Nikdy však nebyl poskytnut žádný důkaz, který by naznačoval, že tomu tak je.

V současné době bylo potvrzeno pouze jedno použití motorového dopingu v profesionální cyklistice, a to belgická jezdkyně na cyklokrosu Femke Van den Driessche, která byla přistižena při použití motoru na mistrovství světa UCI v cyklokrosu 2016.