Fabio Jakobsen vyhrává akční Scheldeprijs

Obsah:

Jezdec Quick-Step Floors vyhrává akční závod, ve kterém se favorité závodů zbavili sváru

Fabio Jakobsen (Quick-Step Floors) vítězí v roce 2018 na Scheldeprijs poté, co mnoho favoritů před závodem zakolísá v náročných podmínkách. Mladý Nizozemec rozpoutal svůj sprint se zbývajícími 200 m a pohodlně zvítězil.

Malá skupina ne více než 30 jezdců dorazila do cíle poté, co déšť, vítr, vlaky a auta zredukovaly peloton na pár vyvolených.

Prvních 100 km uběhlo relativně bez stresu, než se probudilo k životu s několika dramatickými incidenty včetně nárazu do zaparkovaného auta, jedoucího auta na závodní dráze a výběru favoritů závodu diskvalifikovaných za skok přes uzavřený železniční přejezd.

Diskvalifikace pro Arnauda Demare a Dylana Groenewegena a pozdní defekt pro Marcela Kittela způsobily, že tři favorité před závodem chyběli v závodě o vítězství.

Jakobsenovo vítězství pokračuje v neuvěřitelné sérii vítězství týmu Quick-Step Floors, který při posledním sčítání získal již 24 vítězství.

Jak se dnešek stal

Kurz Scheldeprijs v roce 2018 se oproti předchozímu roku změnil. Organizátoři závodu se rozhodli, že je předchozí trasa znudila, letos se rozhodli vzít peloton po pobřežních silnicích Zeelandu v Nizozemsku a poté dojet do Schotenu v Belgii.

Tato změna kurzu nakonec znamenala boční vítr. Prvních 125 km vedly po extrémně exponovaných silnicích, které v minulosti zažily profesionální cyklistické závody roztříštěné na kusy, jak se na širokých silnicích tvoří vrstvy.

Neumírajícím favoritem byl Marcel Kittel (Katusha-Alpecin), který je s pěti vítězstvími nejúspěšnějším jezdcem všech dob na Scheldeprijs. Jeho hlavní konkurence měla přijít v podobě létajícího Nizozemce Dylana Groenewegena (LottoNL-Jumbo) a Arnuada Demare (Groupama-FDJ).

Bohužel, prvních 50 km zůstalo mírně ohromujících, když se dvěma jezdcům unikl Jan-Willem van Schip (Roompot-Nederlandse Loterij) a Jonas Rickaert (Sport Vlaanderen-Baloise), jediní jezdci, kteří unikli z dosahu peloton. K nim se poté připojilo trio jezdců včetně Guillauma Van Keirsbulcka (Wanty-Groupe Gobert).

Závod propukl v náhlý život a zbývá necelých 100 km. Když vítr začal způsobovat třísky v hlavním pelotonu, skupina vysoce profilovaných jezdců v honičící skupině byla zachycena na špatné straně uzavírajícího se železničního přejezdu.

Ti jezdci se chopili šance a skočili na druhou stranu, jen aby bylo spravedlnosti vyhověno a závodní jury rychle stanovila zákon a jezdce vyloučila. Mezi těmi, kteří dostali botu, byli předzávodní favorité Gronenewegen a Demare spolu s Ianem Stannardem (Team Sky).

S tímto dramatem se závod ustálil zpět do normálu a Katush-Alpecin se vrátil do čela událostí a byl si jistý, že už nebojuje se svými prémiovými rivaly.

Owain Doull (Team Sky) a Antoine Duchesne (Groupama-FDJ) hodili kostkou a rychle si vytvořili náskok 1 minuta 30 sekund a zbývalo méně než 40 km.

Jak začalo silně pršet, peloton se dále roztříštil. Panika vyústila v nejistou jízdu a bohužel viděla, jak malá skupina jezdců narazila do zaparkovaného auta.

obraz
obraz

Vypadalo to opravdu bídně, když jezdci uháněli mokrými belgickými městy a hlavní peloton se zdánlivě zmenšoval a zmenšoval každou zatáčkou.

Katusha-Alpecin se zdál být šťastný, že může řídit stíhací jízdu dvou vedoucích závodníků a pomalu snižoval ztrátu na 40 sekund a zbývalo méně než 25 km. Zdálo se, že když jeho hlavní rivalové odejdou, Kittel bude mít čistý průjezd do cíle závodu.

Doull a Duchesne pokračovali ve svém ohromném úsilí, dokázali přečkat honičku na Kaťušu a drželi si náskok 36 sekund, když závodili do posledních 20 km.

Jak jsme všichni začali být ukolébáni škrticím tlakem, který Kaťuša umístila na rasu, začaly být zahájeny útoky, jmenovitě zjizveným LottoNL-Jumbo, který předtím ztratil Gronewegen. Byl to Maarten Wynants, kdo se rozhodl udělat skok.

Během 15 km do cíle utrpěl outsider závodu Hodeg defekt a pomalá výměna motocyklu ho oddělila od vedoucí skupiny. Nedlouho poté, co byl Hodeg rozdán, postihla Kittela neštěstí, který také propíchl.