Sezóna profesionální cyklistiky 2017 v číslech

Rozpis všech faktů a čísel sezóny 2017

Sezona 2017 je za námi a Cyclist se podíval na fakta a čísla roku. Není překvapením, když tipujete, který tým letos vyhrál nejvíce, když opět dominoval Quick-Step Floors, z velké části díky velícímu sprinterskému duu Marcel Kittel a Fernando Gaviria, které získalo 14 vítězství každý.

Tato dvojice si také užila 12 vítězství svých spoluhráčů v průběhu sezóny.

Pello Bilbao (Astana) se připojil k Mateji Mohoricovi (UAE Team Emirates) jako jezdci s nejvíce závodními dny a v roce 2017 dosáhli 95 soutěžních dní.

S Tour de France a Vuelta a Espana mezi jejich kořistí, Team Sky také hraje významnou roli, když se dělí o svých 34 vítězství v závodech ve 13 ze své soupisky.

Většina individuálních výher

V první řadě je to pohled na to, který jezdec v této sezóně získal nejvíce vítězství. Není žádným překvapením, že německý velmoc Kittel se na nejvyšším stupínku připojil k týmovému kolegovi Gavirii, oba dokázali během roku sprintovat ke 14 vítězstvím.

Gaviriaovy čtyři etapy Giro d'Italia a Kittelových pět etap Tour de France pomohly sprinterskému duu stát nad svými soupeři po celý rok.

Díky tomuto úspěchu na Grand Tour dokázalo duo Quick-Step Floors překonat mistra světa Petera Sagana, který dokázal vyhrát pouze 12.

Alejandro Valverde (Movistar) je čtvrtý na seznamu s jedenácti vítězstvími, přestože nezávodil od pádu v 1. etapě Tour v červenci.

Zranění, nemoc a smůla zabránily Marku Cavendishovi (Dimension Data) zaujmout obvyklé místo v první pětce.

S jediným letošním vítězstvím zaznamenal Cavendish svou nejméně úspěšnou sezónu od roku 2006.

1. Fernando Gaviria (COL), Quick-Step Floors - 14

2. Marcel Kittel (GER), Quick-Step Floors - 14

3. Peter Sagan (SLV), Bora-Hansgrohe - 12

4. Alejandro Valverde (ESP), Movistar Team – 11

5. Edvald Boasson Hagen (NOR), údaje o rozměrech – 10

Většina týmů vyhrává

S 16 etapovými vítězstvími na Grand Tour, Tour of Flanders a hrstkou semi-klasik znamená, že jediným týmem na čele tohoto seznamu je Quick-Step Floors.

Musíte se vrátit až do roku 2012, abyste našli rok, ve kterém muži Patricka Lefeverea nebyli na vrcholu hromady.

Klinická povaha tohoto týmu je výjimečná a zdá se, že celý tým se zapsal do sčítání.

Belgický tým WorldTour se letos také může pochlubit umístěním na stupních vítězů na každém z pěti monumentů. Je těžké uvěřit, že s tímto úspěchem se tým snažil najít sponzory pro příští sezónu.

1. Podlahy Quick-Step (BEL) – 56

2. BMC Racing (USA) – 48

3. Team Sky (GBR) – 34

4. Bora-Hansgrohe (GER) – 33

5. Movistar (ESP) – 31

Většina výher od různých jezdců

Kromě působivého počtu výher vytvořil Quick-Step Floors také nejrozmanitější vítěze ve svém týmu, přičemž 14 ze soupisky vyhrálo v roce 2017.

Zatímco velký počet výher zajistili jako Kittel, Gaviria a Matteo Trentin, chlapci z Belgie měli jezdce, kteří se přihlásili do sčítání odevšad.

Team Sky jim šlapal na paty na druhém místě, 13 jezdců dokázalo v této sezóně vyhrát, v tomto dominantním roce, kdy se účastnili Tour de France a Vuelta a Espana, stejně jako menší vítězství, jako je úspěch Jonathana Dibbena v časovce na Tour of California.

1. Podlahy Quick-Step (BEL) – 14

2. Team Sky (GBR) – 13

3. BMC Racing (USA) – 13

4. Orica-Scott (AUS) – 12

5. AG2R La Mondiale (FRA) – 12

Většina závodních dnů

Cenu pro nejtvrději pracujícího muže v cyklistice získává Pello Bilbao (Astana). Španělovi se v této sezóně podařilo zajet 95 dní závodění na motorce a porazil Maxima Belkova (Katusha-Alpecin) o jediný den.

S téměř 100 dny závodění strávilo Bilbao více než 26 % roku 2017 závoděním na motorce. Jeho sezóna začala na Voltě a Valencii v únoru a skončila na posledním monumentu roku, Il Lombardia.

Pokud by vás zajímalo, posledním jezdcem, který závodil 100 dní v roce, byl Matijn Keizer pro LottoNL-Jumbo v roce 2015.

1. Pello Bilbao (ESP), Astana - 95

2. Matej Mohoric (SLO), UAE Team Emirates – 95

3. Maxim Belkov (RUS), Kaťuša-Alpecin – 94

4. Koen De Kort (NED), Trek-Segafredo – 94

5. Thomas de Gendt (BEL), Lotto Soudal – 92

Většina uběhnutých kilometrů

Navzdory většímu počtu závodních dnů než kdokoli jiný, Bilbao v roce 2017 neodjelo nejvíce kilometrů. Toto ocenění připadlo Belgičanovi Frederiku Backaertovi (Wanty-Groupe Gobert), který během 92 závodních dnů ujel 15 658 km.

Backaert dokázal porazit Mateje Mohorica (UAE Team Emirates), přestože Mohoric závodil na úvodní šestietapové Tour of Guangxi.

Backeart byl také doplněn týmovým kolegou Andrea Pasqualon v první pětici, přičemž oba dohromady ujeli přes 30 000 km během sezóny.

Oba jezdci dokázali jednotlivě najet za celou sezónu přes 15 000 km. Abych to uvedl na pravou míru, je to vzdálenost z Tokia do New Yorku přes Londýn.