Obsah:

Fotky z týdne v Ázerbájdžánu, kde davy – i když ne velké – zahanbily další nové rasy

Tour d'Azerbaidjan 2017 byl teprve šestým ročníkem závodu, který je součástí snahy ropného státu o diverzifikaci ekonomiky a kulturní nabídky země. Navzdory tomu, jak je závod relativně nový, na startu a konci každé etapy byli nadšení diváci, kteří se shromáždili, aby sledovali jezdce a viděli, o čem je ten povyk; většina z nich mává vlajkami doručenými a shromážděnými hromadně každý den.

Závody samotné byly agresivní, vzrušující a mnohem otevřenější než metronomičtější a kontrolovanější závody, které dnes často vidíme na WorldTour.

Po prozkoumání velké části severu bývalého sovětského státu vede trasa ke gruzínským i ruským hranicím, než se vrátí zpět do hlavního města Baku, kde začala, do závěrečné etapy na částech závodního okruhu Formule 1.

Tour d'Azerbaidjan 2017

Místní obyvatelé, i když možná občas více zmatení masou mužů na závodních kolech, než že by chtěli vidět nějaké závody, se shromáždili u silnic ve městech a vesnicích a přátelsky přivítali kočující cirkus.

Vidět lidi venku na silnici, i když ne v takovém rozsahu jako Tour de Yorkshire nebo jakýkoli konkrétní závod v Belgii, byla ostrá připomínka nezájmu o závodění jižně odtud na Středním východě.

Na rozdíl od prázdných silnic na mistrovství světa v Dauhá byly davy lidí – bez ohledu na jejich motivaci a kdokoli dodal jejich vlajky – vítaným znamením potenciálu růstu cyklistiky v Ázerbájdžánu.

'Není to jako Katar. Je tu opravdu pár lidí,“řekl Johan Vansummeren před závěrečnou etapou. Vansummeren byl přítomen závodu a díval se na možnost připojit se k týmu na Cyklistickém projektu Synergy Baku.

Tour d'Azerbaidjan 2017 skončila pro hostitelskou zemi dobře, protože adoptivní syn Kirill Pozdnyakov z Cyklistického projektu Synergy Baku vyhrál ve druhé etapě a dovedl svůj časový náskok až k celkovému vítězství.