Rozhovor s Geraintem Thomasem

Obsah:

Dvojnásobný olympijský vítěz na trati Geraint Thomas nám vypráví o výměně Walesu za Monako ao důležitosti pizzy

Cyklista týmu Sky Geraint Thomas není cizí utrpení. Devětadvacetiletý Velšan získal dvě zlaté olympijské medaile v letech 2008 a 2012 v nechvalně známém závodě týmového pronásledování – závodu, ve kterém synchronizované čtyřčlenné týmy soutěží na 4 km dlouhém okruhu s tak brutální intenzitou, že jejich mozky vyhladoví. kyslíku a černé tečky se unášejí před jejich očima.

Thomas také bojoval o odvážná osobní vítězství na silnici v pěti etapách Tour of Bavaria v letech 2011 a 2014, silničním závodě Commonwe alth Games v deštěm nasáklém Glasgow v roce 2014 a jednodenním závodě E3 Harelbeke nad ráznými výstupy a kostmi trhajícími dlážděními ve Flandrech na začátku tohoto roku.

Nejnovější zprávy Geraint Thomas

Tour de France Etapa 12: Thomas znovu vítězí na Alpe d'Huez

Tour de France podle Bradleyho Wigginse prohraje Geraint Thomas

Tour de France 2018: Geraint Thomas získal historické první vítězství na Tour, když Dumoulin vyhrál časovku 20. etapy

Tour de France 2018: Geraint Thomas potvrzen jako vítěz, zatímco Kristoff vyhrává poslední etapu

Nejslavnější je, že jako věrný sluha v týmu Sky podstoupil mučivou fyzickou zkoušku, aby pomohl kolegovi Britovi Chrisovi Froomovi vyhrát Tour de France 2013, když hrdinně ujel přes 3 000 km se zlomeninou pánve poté, co havaroval na prvním etapa.

Bolest byla tak intenzivní, že ho museli zaměstnanci týmu Sky zvednout na kolo a sesednout z něj.

Požádejte Thomase, aby si vzpomněl na jednu ze svých nejtraumatičtějších vzpomínek na cyklistiku, a vyhrabe z toho opilý večer 25. května 2005, kdy se jako člen Britské cyklistické akademie – jakési Bradavice pro nadané cyklisty – rozhodl vymanit se z rutiny tréninku na oslavu svých 19. narozenin.

V té době žil v Manchesteru s dalšími novými cyklistickými nadějemi včetně budoucího krále sprintu Marka Cavendishe a jeho budoucího společníka při pronásledování olympijského týmu Eda Clancyho.

Geriant Thomas Interview Monaco Fixie Red 02 -Duncan Elliott

'Šli jsme se podívat, jak Liverpool hraje finále Ligy mistrů [proti AC Milán], ale protože to šlo na pen alty, skončila to později a opilejší noc, než jsme čekali,' přiznává Thomas.

'Rod Ellingworth [tehdejší manažer akademie a současný vedoucí výkonnostních operací v týmu Sky] to zjistil a byl jsem pozván na velkou schůzku s Davem Brailsfordem [tehdejším šéfem British Cycling a nyní šéfem týmu v týmu Sky] a Shane Sutton [traťový trenér Velké Británie]. Byl jsem roztrhaný na kusy.

Udělili mi nejhorší možný trest tím, že mi zakázali start v závodu Five Valleys v Jižním Walesu na mém domácím trávníku. Byl jsem úplně vykulený. Vážně to bolelo.‘Horší mělo přijít

„Nejenže nám nebylo dovoleno závodit, ale místo toho jsme byli posláni z tréninku s Bradleym Wigginsem a Stevem Cummingsem,“vzpomíná Thomas, stále rozrušený vzpomínkou na to, jak ho zbili dva starší profesionálové. ‚To byl náš trest: šest hodin v Peaks s těmi dvěma.‘

Vydělávat crust

O ohnivém vlastenectví a chlapeckém nadšení Gerainta Thomase to hodně vypovídá, že ho taková vzpomínka stále jehuje.

Jako hrdý Velšan a útočící cyklista vždy touží po tom, jak to sám říká, „rozbít“během závodů, hvězda narozená v Cardiffu nenáviděla promeškat šanci na prach v místních kopcích a údolí, na kterých vypiloval své řemeslo.

Tresty však byly důležitou součástí systému rozvoje britské cyklistiky a vnášely disciplínu a soustředění, díky nimž se z talentovaných jednotlivců stali dokonalé profesionály.

Obzvláště důležité to bylo v domě plném chlapců, jejichž dovádění zahrnovalo kreslení nadměrných koňských přívěsků na okno, plížení se pro mazaná piva a závodění v požárních schodištích.

„Akademie ze mě udělala profesionála,“říká Thomas, kterého ostatní jezdci znají jednoduše jako „G“. ‚Dozvíte se nejen o závodění, ale také o tom, jak se o sebe postarat.‘

Takže univerzitní zážitek pro cyklisty? "Více plukovnější," směje se Thomas. Popisuje pětihodinové jízdy na kole, tréninkové ‚domácí úkoly‘a zdravé saláty.

„Myslím, že univerzitní studenti se prostě vykašli na řasy a pak dali něco do mikrovlnky. To jsme nemohli udělat.

'A jsem si docela jistý, že u nich nesedí Rod Ellingworth na obrubníku před jejich domem a ujišťuje se, že jsou do 22:00 v posteli.‘

Thomas ušel od svých ničemných teenagerských let dlouhou cestu. Klíčový člen devítičlenného týmu Tour de France týmu Sky nyní žije v okouzlujícím Monaku, v blízkosti svých týmových kolegů Chrise Frooma a Richieho Porteho.

‘Je to skvělé místo k životu a silnice jsou opravdu dobré pro trénink. Tým pro nás připravil věci se stálou ‚labutí‘[soigneur] na masáže, náhradní díly na vaše kolo a výživové produkty. Máme dobrou podporu.‘

Thomas je v mnoha ohledech protikladem sterilní, mnišské kultury moderní profesionální cyklistiky. Vždy kombinoval zuřivou pracovní etiku a intenzivní oddanost věci s osvěžujícím bezstarostným chováním.

Normálně se drží pravidel, žvýká lososa a rýži, zatímco jeho partnerka Sara si zastrkává pizzu. Ale přiznává, že má rád zvláštní kari, pár piv nebo hromadu velšských koláčů.

Stále také rád chodí na podivné rány s přáteli.

'Sezónu rozděluji na bloky, takže jsem měl režim až do Paříže-Nice a klasiky, pak jsem si dal malou pauzu a vychutnal si steak, pizzu a pár drinků.

Poté jsem se pokleknul na Tour. Kdybych měl žít jako mnich 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, prostě bych se rozloučil.'