Den v Ghent Six

Když Bradley Wiggins a Mark Cavendish usilují o slávu na Ghent Six Day, vzpomínáme na naši návštěvu t'Kuipke před několika lety

Je těžké rozhodnout, zda scéna, které jsme svědky, je cyklistický závod s párty atmosférou, nebo párty s cyklistickým závodem, který se kolem toho odehrává. Drum 'n' Bass pumpuje obrovskými reproduktory, zatímco DJ míchá melodie v čase závodů a MC bičuje dav. Střed tratě, který by za normálních okolností byl oázou klidu pro jezdce a mechaniky k přípravě na každý závod, je místo toho hustě zaplněn diváky a všichni jsou zjevně ve sváteční náladě.

Nevím, na koho se dívat: místní hrdina Iljo Keisse na cestě za dalším přesvědčivým vítězstvím v závodě na derny, nebo skupina kluků, kteří se téměř jistě chystají utrpět vážné zranění během opilecké hry, která zahrnuje použití každého ostatní zády, skokovým stylem, aby se pokusili vyčistit čtyřstopý stoh pivních kelímků. Zatímco vítězný Keisse předvádí adoraci přicházející z tribun a hází svou vítěznou kytici slečně sedící hned po mé levici, propuká v centru dráhy ještě bouřlivější oslava. Blížící se katastrofa odvrácena (prozatím), opilý skokan přeplul čistě přes hromadu k chraptivému respektu všech kolem něj. Je čas přidat další šálky.

obraz
obraz

Rekord

Když jsme o několik hodin dříve dorazili na velodrom Kuipke v Belgii v Gentu, přivítáni vůní párků v rohlíku, smažené cibulky a piva, byl to o něco klidnější obrázek. Nyní je však párty v plném proudu a belgické pivo v plném proudu. Toto je 73. ročník této události, která se stala ikonickou a bezpochyby jednou z nejprestižnějších v kalendáři závodů na tratích. Trať je krátká na pouhých 166 metrů, takže náklon je neuvěřitelně strmý. Jezdci zjevně berou věci velmi vážně a chtějí předvést show, ale zdá se, že někteří diváci zapomínají na skutečnost, že se dokonce konají cyklistické závody.

Zcela není jasné, jak se tato událost proměnila v tento závod napůl párty-napůl-bike. Šestidenní závodění ve skutečnosti předchází Tour de France téměř o dvě desetiletí. Vznikl ve Velké Británii kolem roku 1875 a jednoduše zahrnoval jízdu šest dní bez přestávky, taková byla mírná sadistická posedlost lidí fyzickou silou a vytrvalostí. Z náboženských důvodů byla omezena pouze na šest dní, protože neděle byla považována za ‚den odpočinku‘.

Cílem bylo, aby jezdci dokončili co nejvíce kol a rozhodli se zastavit a odpočinout si nebo spát pouze tehdy, když cítili potřebu. Výsledkem byla směs neuvěřitelných ukázek vytrvalosti na závodním kole (někteří údajně ujeli více než 3 000 km s průměrnou rychlostí téměř 23 km/h – téměř 500 km za den), poznamenaných nepředstavitelnou únavou a dokonce smrtí. Program dnešního podniku vypráví o jezdcích, kteří v těchto raných dnech ‚usnuli na kolech a nikdy se neprobudili‘. Je jasné, že dnes jsou věci úplně jiné a nečekáme, že by někdo usnul u barů. Tedy, alespoň ne jezdci.

obraz
obraz

Obíhání po čtvercích

Šestidenní závody byly také populární v USA a právě zde byl původní formát změněn. S pocitem, že akce byla prostě příliš brutální, byl vyvinut nový styl závodů „tagů“pro dva, takže každý jezdec mohl odpočívat 12 hodin dne, zatímco jeho partner vyjel na trať. První akce tohoto typu se konala v Madison Square Garden v prosinci 1898 a odtud pochází název „Madison“pro klasickou vytrvalostní akci dvou mužů, kterou známe dnes. Co udělalo akce populárnějšími, stejně jako vytrvalostní úsilí, bylo sponzorství, což znamenalo, že jezdci mohli získat značné peněžní ceny. Rozmach popularity v Evropě zaznamenaly akce pořádané v londýnské Olympii v roce 1923 a ve Wembley v letech 1936 až 1939. První Ghent Six Day se konal v roce 1922.

Až v poválečné éře zavedl britský organizátor Ron Webb přestávky mezi sezeními, čímž v podstatě vytvořil formát používaný dnes, ale kvůli znevažování ze strany tradicionalistů byl nucen nazvat závod „šestkou“jako na rozdíl od „šesti dnů“. Přesto se celkovými vítězi stal tým (dva jezdci), který dokončil nejvíce kol v šesti po sobě jdoucích dnech soutěže, přičemž události jako derny race a Madisons byly obzvláště důležité, protože umožnily závodníkům „zajet si kolo“od soupeře ve srovnání se sprinty a časovkami. Nakonec jsou však klíčové všechny závody, protože o vítězích v případě nerozhodného výsledku v kolech rozhoduje součet bodů.

V sobotu, kterou cyklista navštíví, každý jezdec absolvuje téměř 100 km v průběhu akcí, které se konají od 20:00 do 2:00.

obraz
obraz

Zpět na párty

Velodromu je jasné rozdělení. Ti, kteří mají o závodění větší zájem, obecně ti střízlivější, se posadí na tribuny a nahlížejí po strmých stranách trati. Ti, kteří jsou zde na párty, se shromažďují v centru a sledují závodění, které se nad nimi odehrává jako zeď smrti.

Sledování ze středu trati je fascinující, jako je vaše těsná blízkost k akci, a závratné, taková je rychlost, kterou jezdci létají po trati (ve sprintech téměř 70 km/h). Zařadil bych ten zážitek někam mezi pobyt v mosh pitu a jízdu na pouť, nebo možná obojí současně. Pilní fanoušci jásají a hlasitě skandují a oslavují úspěchy svých oblíbených jezdců. Ostatní bez ohledu na to jen jásají a hlasitě skandují.

Když se vracíme na svá místa, abychom si trochu oddechli, z večírku vybuchne další obrovský řev. Tentokrát je to ‚muž dole‘, ale dav se zdá být stejně šťastný, když vidí opilého muže selhat, jako uspět. Nyní je hodně po 1 hodině ráno, ale bylo nám řečeno, že párty bude pokračovat až do svítání. Dokážu si představit mnohem horší způsoby, jak strávit chladnou zimní noc.