Dráhová cyklistika prošla změnami v UCI

UCI provádí změny v 8 disciplínách dráhové cyklistiky s cílem zlepšit divácký zážitek

UCI dnes oznámila, že dojde k přepracování dráhové cyklistiky se změnami pravidel 8 disciplín dráhové cyklistiky napříč jednotlivci, týmy, sprinty a vytrvalostními závody.

Změny byly dokončeny na schůzi řídícího výboru UCI, která se konala na mistrovství světa v Dauhá, ale jsou výsledkem konzultací, které probíhaly v průběhu roku 2016. Konkrétně šlo o Světové poháry v dráhové cyklistice a Mistrovství světa v dráhové cyklistice cílené, s klíčovými cíli změn „zlepšit soutěžní příběh a vytvořit ještě divácky přívětivější závody.'

Madison poprvé poběží závod pro ženy po boku mužů – tento krok přináší rovnoprávnost pohlaví do současného formátu závodů na dráze – a také zaznamenává změny v bodovém systému, aby byl více podobný bodovací závod. Získané kolo se nyní bude rovnat 20 bodům a každých deset kol budou body na řadě, stejně jako dvojnásobek nabízených bodů v závěrečném sprintu, aby byl závod otevřený až do posledního.

Omnium vidí poměrně velké změny, všechny sprintové závody jsou nyní vyřazeny z programu a zůstávají pouze závody v nule, tempu [podobně jako bodovací závod], eliminace a bodovací závod. Soutěž lze tímto způsobem zhustit do jednoho dne a zdá se, že celé spektrum událostí na trati je vyváženější mezi vytrvalostí a sprintem.

Sprint prakticky vynechal kolo a nejrychlejší jezdci v kvalifikaci postoupili přímo do 1/8 finále, spíše než do 1/16 kola. Do kvalifikace bude nyní vpuštěno také 28 jezdců místo 24.

Pravidla keirinu pro předjíždění na derny byla vyjasněna (pravděpodobně poté, co bylo olympijské finále v Madisonu nuceno být třikrát restartováno kvůli předjíždění jezdců). Délka sprintu, jakmile derny skončí, byla zvýšena na tři kola, aby byl závod taktičtější.

Časovky na kilo a 500 m se nyní budou konat ve formátu podobném pronásledování, kde se dva jezdci na opačných stranách trati honí, aby stanovili čas. Finále se proto bude konat ve stejný den.

V honbě za týmy budou během kvalifikace na trati dva týmy ve snaze zkomprimovat událost. 5. a 6. a 7. a 8. finále bude vypuštěno.

Konečně bylo do týmového sprintu přidáno první kolo, čímž se formát přizpůsobuje týmové snaze, a proto je snad pro diváky srozumitelnější.