12 medailí včetně 8 zlatých pro paralympijské cyklisty týmu GB

S traťovými závody na paralympiádě v Riu skončila Velká Británie medailovým ziskem nejvyšší tabulky

2016-09-13

Drážní cyklistika na paralympiádě v Riu prokázala, že je pro tým GB ještě úspěšnější než na předchozích olympijských hrách, s celkovým počtem medailí 12 získaných medailí, včetně 8 zlatých.

Závody začaly 8. září stíhacími závody. Megan Giglia vyhrála zlato ve stíhacích závodech žen C1-2-3 na 3000 m, před Sarah Storey a Crystal Lane získaly zlato a stříbro ve stíhacím závodě C5 na 3000 m a Steve Bate získal zlato ve stíhacím závodě mužů B na 4000 m.

Den druhý sestával z více individuálních závodů, přičemž sprinterky Sophie Thornhill a Jody Cundy získaly zlato v časovce žen B na 1000 metrů a v časovce mužů C4-5 na 1000 metrů. Louis Rolfe pak později toho dne podpořil bronzem v časovce mužů C2 na 3000 m.

Kadeena Cox vytvořila nový světový rekord ve zisku zlata v časovce žen C4-5 na 500 m – tento výkon je ještě pozoruhodnější, protože vítězství přišlo necelých 24 hodin poté, co Coxová doběhla pro bronzovou medaili v atletická událost, sprint žen T38 na 100 m.

V poslední den závodů, 11. září, získal Neil Fachie stříbro v časovce mužů B na 1000 m, než Sophie Thornhillová přidala na svém kontě bronz v individuálním stíhacím závodě B na 3000 m a Lora Turnham získala zlato v případě.

Posledním podnikem týdne byl týmový sprint C1-5 na 750 m mužů a byl to tým Velké Británie ve složení Louis Rolfe, Jon-Allan Butterworth a Jody Cundy, kteří zvítězili a vytvořili nový světový rekord 48,635 v procesu.

2016-08-17

V pondělí zahájil Mark Cavendish druhý den omnia kilem, ve kterém se umístil na šestém místě s časem 1:02,86. Své šance na umístění na stupních vítězů zvýšil pozdějším třetím místem v letmém kole. Navzdory jeho maximálnímu úsilí uniknout z čela a získat kolo během bodovacího závodu, nejlepší, co dokázal, bylo čtvrté místo v mnoha sprintech. Skončil celkově druhý a získal stříbro, svou vůbec první olympijskou medaili.

Laura Trott soutěžila v ženském omniu, kde se umístila na prvním místě ve vyřazovacím závodě i ve stíhacím závodě jednotlivců a také získala druhé místo ve scratchi. Celkově si svou druhou zlatou medailí z her v Riu vysloužila místo na stupních vítězů. Nyní je nejúspěšnější britskou atletkou se čtyřmi zlatými medailemi.

Jason Kenny, Trottův snoubenec, si také odnesl větší olympijskou slávu. Brzy po Trottově vítězství v omniu se Kenny vydal na trať, aby soutěžil v mužském keirinu. Skončil na prvním místě a v Riu získal třetí zlatou medaili. Nyní má šest zlatých medailí, čímž se rovná počtu Sira Chrise Hoye. Kenny a Trott se nyní mohou pochlubit 10 olympijskými medailemi.

Rebecca Jamesová přidala k cíli týmu GB 48 medailí celkově v Riu tím, že získala stříbro ve sprintu žen a Katy Marchant těsně za ní a získala bronzovou medaili.

Celkem tým GB získal díky cyklistice 12 olympijských medailí. 11 na dráze a Chris Froome získal bronz v silniční časovce, čímž se tento rok stal pro cyklisty týmu GB nejúspěšnějším v zámoří.

2016-08-15

Pronásledování mužských týmů odstartovalo víkend udělením další zlaté medaile a také nového světového rekordu 3:50,26. Bylo to těsné, Australan se brzy dostal do vedení, ale brzy klesl na tři muže a na konci se metronomická efektivita britského týmu vyplatila. Tým tvořili Sir Bradley Wiggins, Owain Doull, Ed Clancy a Steve Burke. Tento závod dal siru Bradleymu Wigginsovi pátou zlatou medaili, čímž se stal s osmi olympijskými medailemi nejúspěšnějším britským olympionikem v historii.

V sobotu pronásledování ženských týmů udrželo zlatou slávu na vzestupu tím, že vytvořilo další světový rekord 4:10,23. Joanna Roswell, Laura Trott, Elinor Barker a Kate Archibald porazily americký tým o celé dvě sekundy poté, co se zhroutila americká taktika ‚rychlého startu‘. Laura Trott se také zapsala do historie jako první britská olympionička, která získala tři zlaté medaile.

Rebecca Jamesová si odbyla svůj olympijský debut během ženského keirinu a získala svou první stříbrnou olympijskou medaili v tomto procesu, poté, co den předtím vyhrála kvalifikaci pro ženský sprint s dalším olympijským rekordním časem 10,72 sekundy.

Neděle se ukázala být pro britské atlety dalším úspěšným dnem, když se Jason Kenny a Callum Skinner utkali v celobritském finále soutěže mužů ve sprintu. Kenny dokázal, že je takticky i fyzicky lepší než Skinner a získal svou pátou zlatou medaili. Pouze Sir Chris Hoy vyhrál více zlatých medailí (prozatím - Kenny zítra závodí na Keirinu), takže pokud by byl úspěšný, nemůžeme si pomoct, ale ptáme se, jestli by se mohl dostat na seznam vyznamenání na Nový rok.

V neděli začalo také mužské omnium s Markem Cavendishem reprezentujícím Team GB. V závodě scratch skončil na šestém místě, když se únik uvolnil s 13 koly do konce. V individuálním pronásledování skončil druhý, jen za Lasse Normanem Hansenem z Dánska, který vytvořil nový olympijský rekord. Cavendishův vyřazovací závod nevyšel úplně podle plánu, protože při špatně načasovaném ponoru dolů u břehu uvízl v provozu, což vedlo k výletu do modrého barevného pruhu 'Côte d'Azur' a vyřazení za pouhých 10 th místo.

12/08/16

Týmový sprint

Čtvrteční noc se ukázala jako zlatá pro tým GB na velodromu, sprinteři mužských týmů získali první zlaté medaile na závodních kolech her pro Velkou Británii. Přestože nebyli považováni za favority kvůli méně než velkolepým výkonům na předchozích mistrovstvích světa, nezabránilo to Velké Británii porazit současné světové šampiony Nový Zéland s novým olympijským rekordem 42,440 sekund.

Tým složený z Jasona Kennyho, Phillipa Hindese a Calluma Skinnera přivezl v Riu 2016 pro tým GB zatím čtvrté zlato, čímž se celkový součet zvýšil na 15 medailí. Byla to také čtvrtá zlatá olympijská medaile Jasona Kennyho, což z něj udělalo jednoho z nejvíce dekorovaných britských olympioniků vůbec za Sirem Stevem Redgravem a Chrisem Hoyem.

Skinner na něj vyvíjel velký tlak, aby obsadil třetí místo, které šestinásobnému olympijskému vítězi Chrisu Hoyovi zůstalo ve stíhacím týmu. "Nebyla to snadná cesta," řekl. „Přijet sem a stát se olympijským vítězem je neuvěřitelné. Pracovali jsme tak tvrdě a ukazuje se, že se to vyplácí.'

Pronásledování týmu

Předtím však úspěch na velodromu začal tím, že ženský tým vytvořil světový rekord během své kvalifikační jízdy. Tým skončil sedmý z devíti týmů a dokázal se o čtyři desetiny sekundy zbavit předchozího rekordního času 4:13,683, který stanovila Austrálie v roce 2015. Nyní se ve druhém kole střetne s Kanadou o postup do finále.

Pronásledování mužského týmu také zajelo nejrychlejší čas ve své kvalifikační jízdě a skončilo jen o tři desetiny mimo svůj vlastní světový rekord. Sir Bradley Wiggins, Ed Clancy, Owain Doull a Steven Burke zajeli čas 3:51,943, téměř tři a půl sekundy před Dánskem, který se kvalifikoval jako druhý. Nyní budou v pátek závodit na Novém Zélandu v semifinále.

Silniční závod – 8. 8. 2016

S trasou, která byla odstřelena kvůli nebezpečným sjezdům, silniční závody v Riu o víkendu vyvolaly tolik kontroverzí, že UCI byla nucena skočit na svou obranu.

237,5 km dlouhá trasa výrazně ovlivnila tým GB v závodě mužů. Očekávalo se, že Thomas podpoří Frooma, ale poté, co opustil svůj útok příliš pozdě, to byl Geraint Thomas, který tlačil dopředu o medaili. Bohužel havaroval při prudkém sjezdu z Vista Chinesa a přestože se vrátil a závod dokončil, nebyly pro tým GB žádné medaile. Thomas skončil na 11. místě následovaný Froomem na 12. místě. Yates skončil na 15. místě. Ian Stannard a Steve Cummings závod nedokončili poté, co oba předvedli statečné zatáčky, aby v prvních fázích snížili peloton.

V ženském závodě soutěžily pouze tři cyklistky týmu GB, a proto byl jasný důraz kladen na Armitsteada jako vedoucího týmu. Po brzkém dramatu s proraženou pneumatikou na 10 km, což vedlo k výměně motocyklu, se dostala do čela pelotonu.

Emma Pooley vedla peloton ve stoupání a skončila na 58. místě – jedno místo za svou týmovou kolegyní Nikki Harrisovou. Armitstead skončila na pátém místě, když vypadla ve druhé polovině stoupání, čímž svůj týden plný zmatků ukončila zklamáním. Očekávalo se, že přiveze zpět olympijskou medaili a během nedělního závodu byla favoritkou na stupních vítězů. Ona sama tvrdí, že vyloučení z britského antidopingu neovlivnilo její nastavení mysli během závodu a že ‚prostě nemohla lézt dostatečně rychle‘.