Oči na cenu

Oči na cenu
Oči na cenu

Felix Lowe z Eurosportu se podívá do podivného a úžasného světa cyklistických trofejí

Takové jsou vibrace z neúnavných dlažebních kostek, každoroční závod Paříž-Roubaix může jezdce vyčerpávat paže stejně jako nohy. Proto je téměř kruté, že vítěz „Pekla severu“musí sebrat sílu, aby pozdvihl nad hlavu jednu z nejslavnějších trofejí cyklistiky: namontovanou dlažební kostku, která váží asi 12 kg – tedy zhruba čtvrtinu tělesné hmotnosti. Venezuelský horolezec José Rujano. Výhra je sice fyzická zátěž, ale alespoň má své využití. Belgický profesionál Tom Boonen vyhrál závod tolikrát, že má nyní dost kamenů na to, aby si vydláždil příjezdovou cestu. A trofej Paris-Roubaix není jedinou cenou v cyklistice, která má funkční přitažlivost. Během druhé světové války, kdy byla doba chudá, se její organizátoři uchýlili k rozdávání krabic s břitvami, cyklistickým vybavením a dokonce i sporákem. Poslední čtyři jezdci v roce 1949 byli uklidněni lahvičkami s masážním olejem.

Historie profesionální cyklistiky je plná zvláštních ocenění. Mezi lety 1976 a 1987 byly vítězům Tour nabídnuty byty za peníze, což mělo znamenat, že Bernard Hinault skončil s pěti samostatnými adresami, které mohl přidat na svou farmu v Bretani.

V minulosti byly dary hospodářských zvířat samozřejmostí. Sean Kelly, Mario Cipollini, Rolf Sørensen a Barry Hoban všichni vyhráli krávy. Hoban dal ‚Estelle‘místnímu farmáři, ale nechal si její zvonek, zatímco Sørensen zjevně daroval svou jalovici Hinaultovi (kráva mohla mít byt celý pro sebe).

V roce 1999 vyhrál belgický sprinter Tom Steels svou váhu v kostkovém cukru a druhý den, docela trefně, vyhrál polokrevného klusáka. Kvičící selata jsou stále udělována jezdcům, kteří přivezou domů slaninu v dubnovém vyčerpávajícím závodě Tro-Bro Léon v Bretani, ‚Peklo západu‘.

Vyhrát svou váhu místními produkty – ať už je to cider, Chianti, holandský gin, pivo nebo sýr – je letitý trik. Taková raná vítězství v kariéře mohou dokonce vysvětlit růst Danila Napolitana jako jezdce: po skalpu Settimana Coppi e Bartali v roce 2009 jasně hltal mortadelu těžší než jakákoli dlažební kostka.

Mezi další jedlé trofeje patří salámy (Tour of Austria), trsy banánů (Tour of Turkey, oblíbené místo Andre 'The Gorilla' Greipel), šumivý holandský ležák (Amstel Gold), ovocné šťávy (La Tropicale Amissa Bongo), bojovné sýry (Tour of Britain) a samozřejmě mastná cena nabízená na Paris-Camembert.

Výhra může udělat zázraky i s vaším maškarním šatníkem. Pokud jste vyhráli v País Vasco, Tirreno-Adriatico a Tour of California, mohli jste se příští party zúčastnit v baretu, ohánějícím se obrovským třpytivým trojzubcem a se surfem zastrčeným pod paží.

I když Tirrenoův trojzubec vypadá jako něco, co by si ďábel Didi mohl vzít na Mardi Gras, není to jediná nabízená zbraň. V Ománu mají tradiční dýky Khanjar bod na stupních vítězů, zatímco Paolo Bettini a Philippe Gilbert oba vyhráli meče na Vueltě v Toledu.

Snad nejroztomilejší trofejí byl udýchaný bernardýn, který se během Tour 2009 připojil k Albertu Contadorovi na pódiu ve Verbier. Španěl se pochopitelně rozhodl nechat svého psího společníka v Alpách (bez brandy). Ve skutečnosti už má Bertie doma výmarského ohaře jménem ‚Tour‘– dárek od místní televizní stanice.

Pokud jde o nejvíce matoucí ceny, co třeba umělecký projekt šesté formy, který Greipel vrazil po vítězství na Three Days of De Panne v roce 2011, jehož středobodem byl jedlý dortík s kudrnatými vlasy (a zdánlivě nahý od pasu dolů) ležící na schodišti ve žlutém trikotu, zřejmě kouřící dýmku a rozřezání sněhové koule napůl. Google to: Greipelův výraz mluví za vše.

Když vezmeme v úvahu všechny věci, je těžké překonat ikonickou památku z dlažebních kostek Roubaix. Jistě, nemůžete to jíst, ani to nemůžete nosit, ale pokud shodíte 12kg balvan na nohu, trofej jasně zapouzdří vše, o čem závod je: zvládání bolesti.