Válka světů

Válka světů
Válka světů

Mistrovství světa na dráze v Londýně 2016 skončilo Británií na čele medailové tabulky, ale co to znamená pro olympiádu?

Každý má rád smolařku. Kromě trenérů, sportovců a technických ředitelů. Mají rádi čísla, přesnost a jistotu, takže za každou špetkou radosti, kterou musí britská cyklistika pocházet s každou zlatou olympijskou medailí, musí být také stejné množství frustrace z toho, proč jezdci prostě nepodávají nejlepší výkon v předcházející mistrovství světa.

Světy 2012 byly těsnou konkurencí, ale Austrálie byla konečnými vítězi s celkem 15 medailemi, včetně osmi zlatých. Olympiáda byla úplně jiný příběh – tým GB získal osm zlatých medailí na tu australskou. Událostí, ve které Británie během mistrovství světa v roce 2012 skutečně excelovala, bylo týmové pronásledování, které vytvořilo nový světový rekord. Letos to však byl úplně jiný příběh.

Keirin závodí na 2016 UCI Track Worlds

Ed Clancy zahájil řízení ve finále týmového pronásledování, ale britská čtveřice měla v polovině prvního kola ztrátu 0,6 sekundy a byl to neustálý boj o to, aby se dostal zpět. S jedním kolem do konce to stáhli zpět a měli náskok 0,15 sekundy, jen se rozpadli a ztratili na Austrálii 1,1 sekundy. Jako pozorovatel to měl pocit, jako by si nechali výhru uniknout, a Clancy souhlasí.

‘Je to těžké, když to takhle ztratíte v posledním kole,‘říká Clancy Cyclistovi následující den. „Zajel jsem dvě dobré zatáčky, ale byl jsem to já, kdo v posledním kole prohrál závod. Ztratil jsem kolo a přestože jsem se brzy zavázal ke dvěma velkým zatáčkám, taková byla strategie a ne vždy jde podle plánu. Máte pocit, že jste to pro všechny ztratili. Mohu se utěšovat tím, že i kdybych seděl na volantu, nebylo by to dost rychlé.

‘Austrálie skončila opravdu rychle, zatímco my jsme se v posledním kole jen rozpadli. Měli jsme dobrou strategii, ale ta se musela držet – všichni jsme se navzájem podporovali.“

Ale jít o 0,6 sekundy dolů v prvním kole nemohla být strategie, že?

Kierin finále, 2016 UCI Worlds Track Championships

'Strategií bylo udělat 12,5 [sekundové] úvodní půlkolo a dovést tým na 14,0sekundová kola, což jsem si všiml, protože jsem v tréninku od mého operace zad. Dostal jsem se na konec, protože Burkey [Steven Burke] se celý týden trápil, takže to byl trochu hazard, ale fungovalo to dobře.

‘Ve druhé zatáčce jsem udělal dobrý stint a modlil jsem se, aby to bylo ono. Brad [Wiggins] a [Owain] Doull byli v předchozích kolech tak silní, že prostě vyřešili zadní konec závodu a já bych už nemusel vidět předek. Ale když jsem v té poslední zatáčce znovu viděl předek, prostě jsem neměl nohy.

'Obyčejně, kdybych byl v plné kondici, rád si myslím, že jsem mohl hodit rychlý půlkolečka, vrátit se a vydržet, ale včera večer jsem se snažil co nejrychleji uhnout z cesty a dostat se na záda, ale já jsem se prostě nemohl udržet. Nic mi nezbylo.

‘Stále jsme šli stejně rychle, jako jsme prošli celou soutěží, ale Australané to vylepšili lépe než my, a to bylo vše. Upřímně řečeno je to zklamání, ale když se zamyslíte nad tím, z čeho jsme přišli a kam se můžeme ještě před srpnem dostat, myslím, že je to stále docela pozitivní.‘

Pronásledování trati GB

S Clancym v plné kondici British Cycling naznačuje, že úvodní poločas by měl přijít na mnohem slušnější čas, s konečným cílem jít pod 3:50. Nicméně stojí za zmínku, že ani australský tým nebyl v plné síle. Alex Edmondson nebyl přítomen a ani Jack Bobridge, o kterém se říká, že sám o sobě stojí za úplný druhý rozdíl.

V ženském týmu je to také příběh dvou polovin. Díky neuvěřitelnému výkonu Laury Trott získala dva tituly mistryně světa – ve scratchi a omnium – a její počet se tak zvýšil na sedm. Způsob, jakým byla odvezena z pole s takovou jemností, vás nutí přemýšlet, jestli je tu někdo, kdo by ji mohl porazit.

Becky James se dostala do finále keirinu, ale nechala se zaboxovat a nakonec ani její, ani odcházející šampionka Anna Meares (Austrálie) neměly ani blízko k surové palebné síle Kristiny Vogel (Německo). Úplnou neznámou je také to, zda to dokáže otočit, protože byla v roce 2012 vynechána ve prospěch Victorie Pendletonové.

Pak je tu samozřejmě otázka Marka Cavendishe a jeho místa v omniu. Není pochyb o tom, že jeho vystoupení s Wigginsem v madisonu se zapíše do historie jako jeden z jeho velikánů, ale skutečně to stačí k tomu, aby mu zajistil místo v letadle do Ria?

Vítězové australského stíhacího závodu a Bradley Wiggins

Shane Sutton byl poměrně hlasitý ve svém názoru, že pokud má Cavendish na olympijských hrách jet na trati, bude se muset plně zavázat k programu trati a je nepravděpodobné, že by tak učinil, pokud pojede naplno tři týdny Giro a Tour (k splnění jeho požadavků na Dimension Data).

Je tu také problém s omezeným počtem míst v týmu. Dráha se skládá z vytrvalostních jezdců a sprinterů a pro britské muže je připraveno pět vytrvalostních míst. Tým pronásledovatelů má čtyři členy, takže v ideálním případě BC potřebuje vzít na olympiádu pět pronásledovatelů (v případě zranění) s tím, že jeden z nich by se mohl v omniu zdvojnásobit. Aby si Cavendish zajistil své místo v této pětičlenné skupině, bude muset dokázat, že by mohl v případě potřeby vstoupit do týmu pronásledovatelů, což je těžká otázka po výkonu Jona Dibbena v bodovacím závodě. Wiggins myslí jinak.

‚Myslím, že půjde – myslím, že ho vyberou,‘říká nám Wiggins. Cav to nemusí dělat, chce jen olympijskou medaili. Může mít jeden můj, pokud nevyhraje. Jsem si jistý, že bych mu mohl dát bronz nebo tak něco.‘